Výroba mikroprocesorů má za sebou půl století. Od té doby se vývoj posunul o notný kus kupředu a neustále pokračuje. Ostatně můžeme sami sledovat, že stačí jen jeden rok na to, aby výrobci procesorů použili sofistikovanější výrobní technologie a novější materiály. V posledních zhruba dvou letech se navíc na scéně začaly objevovat i skládací telefony, které přímo volají po nových technologiích. Tomuto trendu se snaží přizpůsobit i britská společnost ARM.

Asi není třeba nějak zvlášť připomínat, že tato firma patří mezi hlavní výrobce „mobilních“ procesorů. Flexibilita v oblasti mikroprocesorů je pro společnost ARM velkou výzvou, na kterou neváhala reagovat. V populárním vědeckém plátku Nature nedávno zveřejnili její zástupci zajímavý článek o vývoji prvního čipu, který je vyroben z plastu. Je to jistě zajímavý posun od procesorů, které jsou v současné době vyráběny z materiálů na bázi křemíku.

Nový 32 bitový čip dostal jednoduchý název PlasticARM a podporuje více než 456 bajtů interní paměti a 128 bajtů RAM. Jde sice o úplně jednoduchý čip, ale musíme mít na paměti, že jeho vývoj stále pokračuje. Mikroprocesor je založen na technologii tenkostěnných tranzistorů na bázi oxidu kovu na pružném substrátu. Díky tomu se v budoucnu výborně hodí pro využití u snad všech pružných nebo flexibilních předmětů denní spotřeby. Ať už jsou to třeba obaly potravin, oděvy a nebo zdravotnický obvazový materiál. PlasticARM je ale momentálně spíš důkazem toho, že se skutečně dá vyrobit flexibilní čip, který má budoucnost.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.