Hodnocení recenzenta

Realme Narzo 30A je jedním ze základních modelů značky a tak není divu, že přináší spoustu kompromisů. Na druhou stranu excelentní výdrž baterie, fajn displej, kvalitní celoplastové tělo většinu nedostatků vyrovnávají. A i když jsem z nepříliš plynulého chodu staršího Androidu nebyl nadšený, s klidným srdcem mohu nenáročným uživatelům telefon doporučit.

7.5
x/10

Realme nás v redakci poslední dobou kvalitně zásobuje a bylo jen otázkou času, kdy se nám do rukou dostane i zástupce nejnižší třídy – Realme Narzo 30A. Vyplatí se vůbec koupě tak levného telefonu, který nabízí velkou baterii, ale také starší procesor? Odpověď se dozvíte z následují recenze Realme Narzo 30A.

Díky zastoupení společnosti Realme za zapůjčení telefonu za účelem recenze.

Balení – jednodušeji to nejde

Realme Narzo 30A je levný telefon a jeho balení se samozřejmě nese na stejné vlně. Krabička má pouze papírový obal, který není moc pevný a plní spíše funkci aby obsah nevypadl, než aby jej chránil před nějakými nárazy. Uvnitř je pouze to nejnutnější – USB-C kabel, 18W nabíječka a návod. Škoda, že se nedostalo i na kryt, většina uživatelů nějaký používá.

Recenze Realme Narzo 30A

Balení Realme Narzo 30A je spartánské

Design a zpracování – vládnou kvalitní plasty

Spousta výrobců se snaží zaujmout na první pohled vzhledem, což je samozřejmě pochopitelné. V záplavě dnešních mírně zakulacených placek je to opravdu těžké. Narzo 30A ale přináší poměrně neobvyklý vzor na zádech, což je k ceně kolem 3000 Kč poměrně nezvyklé. Jemné žebrování na 2/3 je zřetelné a na ohmat poměrně příjemné. Plast má dobrou povrchovou úpravu a i když je sklo považováno za „luxusní“, musím se přiznat, že telefon z kvalitního plastu (v blahé vzpomínce na Lumie a jejich polykarbonát) mi vlastně dost chybí i ve vyšší třídě. Zpracování telefonu je fajn, na rozích jsou sice vidět otřepy z formy na plast, ale to asi není nic, co bych mohl vytknout. Tlačítka jsou pevná a mají dobrý a jistý stisk.
U posledních dvou Realme jsem vždy kritizoval umístění tlačítek pro zapínání a pro hlasitost přesně proti sobě. Realme Narzo 30A je má naštěstí na stejné straně a tak se mi nestávalo, že bych si dělal neustále screenshot nebo si vypínal obrazovku, takže díky Realme!

Recenze Realme Narzo 30A

Realme Narzo 30A a jeho zajímavá záda

Boční hrany telefonu jsou zkosené a byť je to opravdu drobnost, opravdu se mi takový vzor líbí. Mám rád hranaté věci. Horní a spodní hrany jsou již standardně kulaté, stejně jako všechny čtyři rohy, aby telefon lépe padl do ruky.
Celkově nemám ke zpracování ani k designu žádnou výtku, má očekávání telefon spíš přesahuje.

Na spodní straně najdeme USB-C konektor, hlasitý repráček, hlavní a jediný mikrofon a 3,5 mm jack. Levná hrana má na starosti obě fyzická tlačítka, pravá pak kombinovaný slot pro dvě Nano SIM a jednu paměťovou kartu MicroSDXC. Na šuplík dávejte trochu pozor, je opravdu tenký a snadno se zlomí.

Recenze Realme Narzo 30A

Plast na zádech je nečekaně kvalitní

Záda telefonu mají, kromě jemného vzoru, také čtečku otisků, která je na můj vkus ale umístěná dost vysoko a často jsem musel natahovat ruku, abych na ní dosáhl. Modul s objektivy je čtvercový a z těla vystupuje jen o malý kousek. Nápis Narzo je poměrně neobvykle umístěný na levé straně hned pod kamerami.

Recenze Realme Narzo 30A

Čtečka otisků je poměrně vysoko

Realme Narzo 30A je poměrně cvalík, v pase má 9,8 mm, výšku 164,5 mm a šířku 75,9 mm. Také jeho hmotnost, která je primárně daná velkým 6000 mAh akumulátorem, je 207 gramů.

Displej – základ, který neurazí

Displej bývá to, co je na telefonu jedna z nejdražších položek. Což ale u Realme Narzo 30A nemusí být nutně pravda. Telefon je osazený 6,5″ displejem, který disponuje HD+ rozlišením 1600 x 720 pixelů, což se ve světle FullHD nebo FullHD+ displejů může zdát jako málo. Ale vzhledem k ceně telefonu a tomu, že jsem s ním neměl za celou dobu používání jediný problém, tedy co se rozlišení týče, tak nemohu napsat nic špatného. Občas je trochu rastr vidět, když jej člověk zkoumá z menší vzdálenosti, ale text, obrázky i ovládací prvky jsou všechny dostatečně ostré a dobře čitelné.

Recenze Realme Narzo 30A

Displej není úplně špatný

Displej je vyrobený technologií IPS a jeho barvy jsou trochu překvapivě opravdu živé a příjemné na pohled a jediná barva, která trochu trpí, je černá. Spíše se jedná o hodně tmavou šedou, ale to je úděl levnějších IPS panelů. Pozorovací úhly jsou dostatečné pro normální používání a zesvětlování obsahu jde vidět až při opravdu extrémním náklonu telefonu. Nejvíce je to samozřejmě vidět na černé barvě, která téměř zbělá. Ale to musíte koukat na telefon z opravdu divného úhlu.

Dotyková vrstva, digitizér, fungovala také poměrně dobře, ale zasloužila by si vyšší frekvenci snímání doteků. Občas si telefon myslel, že chci označit například nějaký text, ale měl jsem jen položený prst na displeji a posunoval jsem stránku. Nicméně psaní na virtuální klávesnici bylo bezproblémové.

Velkým tématem u displejů v levnějších telefonech, byl vždy rozsah jasu, který definoval míru použitelnosti na denním světle a v noci. Realme Narzo 30A má naštěstí displej natolik kvalitní, že byť bylo červencové slunce opravdu silné, vždy byl na displeji vidět obsah a dalo se s ním pracovat. Maximální jas je sice jen 570 nitů (podle údajů výrobce), ale i tak to relativně stačilo. Druhá strana posuvníku jasu je pak pro noční brouzdání a ani tady se nenechal displej zahanbit. Nejnižší jas je natolik nízký, že z něj oči nebolí a nevypálí vám logo Facebooku do sítnice.

Opět musím pochválit výrobce za implementaci gesta DT2W, tedy poklepání pro rozsvícení displeje a také jeho zhasnutí jak na ploše, tak na zamykací obrazovce.
A jelikož má telefon IPS displej, nemá pochopitelně AlwaysOn obrazovku. Bohužel mu ale také chybí jakákoliv funkce notifikací, jako je malá LED.

Celkově mě displej příjemně překvapil vzhledem k ceně telefonu a i když má slabá místa, není tu moc prostoru na to ho nějak vylepšovat, aniž by šla spolu s ním rapidně nahoru i cena celého zařízení.

Hardware a výkon – mohlo by být hůře, ale také lépe

Očekávat u tak levného telefonu nějaký výkonný čipset by byla utopie a Realme Narzo 30A není výjimkou. Osazený MTK Helio G85 je vyrobený ještě starším 12nm výrobním procesem s 2x Cortex-A75 a 6x Cortex-A55 jádry, takže už takhle od pohledu je celkem jasné, že na prvních příčkách benchmarků se rozhodně pohybovat nebudeme. Grafický čip Mali-G52 MC2 také není žádný trhač virtuálního asfaltu. K plynulému chodu (ke kterému se ještě dostanu v další kapitole) by měly postačovat 3 GB RAM, 4 GB respektive pro vyšší verzi výbavy, která také disponuje dvojnásobných úložištěm s kapacitou 64 GB. Interní úložiště je u 32 GB verze bohužel poměrně dost osekané a reálně je k dispozici něco málo kolem 20 GB, takže nákup nějaké paměťové karty vás asi nemine.

Výkon v benchmarcích je, abych tak řekl kulantně, nízký. Ale že se umístím na absolutním chvostu v 3D marku, jsem trochu nečekal. To samé platí i pro Geeksbench 5 a další benchmarkovací programy, kde se Helio G85 umístil po boku dnes jich archaického Snapdragonu 660. Nicméně herní výkony nejsou zase tak špatné a dokonce jsem si poměrně dobře zahrál i PUBG v HD a s vyšším grafickým nastavením. Hry typu Monument Valley 2 a podobné nejsou pro telefon žádnou zátěží, ale třeba Need for Speed už přece jen potřebují trochu více „koní“ a tak si snižují rozlišení i grafické detaily, takže hra pak nevypadá úplně pěkně. Výhodou ale je, že se telefon téměř vůbec nezahřívá a ani 26 minutový zápas v PUBG to nezměnil.

Ostatní výbava spočívá v podpoře Bluetooth 5.0, všech našich LTE pásem, většiny pozičních satelitních systémů (GPS, Galileo, Glonass a Beidou) a Wi-Fi 5. Zbytek jsou už drobnosti, jako je čtečka otisků nebo elektronická stabilizace u foťáku. Zamrzí nepřítomnost NFC, které by se jistě uživilo a vzhledem k tomu, že mnoho uživatelů platí bezdrátově právě přes telefon, bylo by to nesmazatelné plus v závěrečném hodnocení.

Operační systém – bolístka s náplastí

Nedávno jsem u obou Realme, co jsem měl k recenzi (Realme GT i Realme 8 5G) chválil operační systém, protože vše fungovalo skvěle a svižně. Jenže ouha, Narzo 30A nemá Realme 2.0, ale starší Realme 1.0, postavenou na starším Androidu 10 a ani po téměř třech týdnech testování stále update nedostalo a i když je na webu výrobce uvedené, že by jej telefon měl dostat, měl jej mít podle mě už z výroby.

Recenze Realme Narzo 30A

Základní launcher Realme UI 1.0

Ono se sice možná nejedná o tak markantní rozdíl na papíru, ale věřte, že Realme 2.0 je svou výbavou a drobnými možnostmi opravdu poznat. Mám k dispozici ještě jeden telefon od Realme s novější nadstavbou a při přímém porovnání je novější nadstavba příjemnější na pohled i při používání.

SW výbavu stranou, hlavní je přece chod systému jako takového. A tady je asi největší slabina celého telefonu – odladění systému a slabší HW. Právě kombinace Realme UI 1.0 a MTK Helio G85 dělá z Realme Narzo 30A poměrně pomalý telefon, u kterého si budete muset na některé nabídky chvíli počkat, stejně jako na načítání aplikací, otevírání odkazů a dalšího běžného používání. Není to situace jako před několika lety, kdy byly některé telefony reálně téměř nepoužitelné, ale to zpomalení odezvy je opravdu vidět i znát oproti ne až o tolik dražším telefonům.

Někdy se stalo, že systém na několik sekund zamrznul a člověk s tím nic nemohl udělat. Stačí třeba jen stahovat aplikaci z Google Play a systém se začne výrazně cukat a zamrzat a po přepnutí do další aplikace opět čekáte někdy i několik sekund, než se odsekne. U telefonu za 3000 Kč by mě to asi nemělo tolik překvapovat, ale přece jen by to mohlo být trochu lepší. Tak snad se Realme pochlapí a potřebný update na telefon pošle co nejrychleji. Samozřejmě za předpokladu, že jej HW zvládne, aby se ještě nestalo to, že novější nadstavba bude náročnější a telefon díky tomu ještě pomalejší.

Co se týče zbytku nastavení a možností, vše základní je v systému přítomné až na jednu položku, která z velké části definovala Realme UI 2.0 – témata. Nelze tedy měnit barvy nabídek, lišty, nelze nakupovat nebo stahovat ikony atd.

Výchozí launcher je opět trochu jednodušší, ale svou práci zastane obstojně a pro většinu uživatelů dostatečně.

Také mě potěšilo, že v telefonu nebyly předinstalované snad žádné další aplikace, žádné demo hry, návrhy od sponzorovaných firem, nic takového.

Baterie – jako hvězda jasná

Levný telefon nemusí nutně znamenat jen špatnou výbavu. Když už se šetří někde jinde, vždy by se mělo najít místo, které bude alespoň v dobrém průměru, ne-li ještě výš. Tím bodem pro Realme Narzo 30A je rozhodně jeho baterie o kapacitě 6000 mAh, která na papíře slibuje téměř zázraky. Inu, realita je samozřejmě trochu jinde, ale jedno musím uznat. Telefon se mi za jeden den téměř nepodařilo vybít, a to jsem jsem se v rámci testování docela snažil. Při běžném používání jsem z telefonu udělal dvou až třídenní zařízení, které zvládalo navigaci po mapách, sjíždění internetu, sociálních sítí, sem tam i nějakou tu fotku a celkově prostě běžné používání.

Až vám dojte šťáva, je k dispozici 18W nabíječka která, řekněme si to na rovinu, trhat rekordy v rychlonabíjení opravdu nebude. Nabíjení trvá opravdu dlouho, kolem tří hodin, takže mějte na paměti, zda máte nabito na další den, protože ráno to před prací asi nestihnete.

Realme Narzo 30A podporuje také reverzní nabíjení, takže jej můžete použít jako záchranou power banku, což může přijít vhod.

Recenze Realme Narzo 30A

Výdrž na jedno nabití je vynikající

Konektivita – GPS, volání a sítě

Dalo by se říct, že na českém trhu není moc telefonů, které by nesplňovaly všechny moderní požadavky na bezdrátové připojení a navigaci. Tedy Wi-Fi, Bluetooth, GPS i LTE. To vše Realme Narzo 30A samozřejmě umí.

Navigace s podporou GPS, Glonass, Beidou i Galileo neměla problém navigovat po městě i mimo něj, fix polohy probíhal většinou do několika málo sekund a vždy přesně i bez dat operátora, kdy telefon spoléhá pouze na satelity a případné BTS stanice nebo Wi-Fi připojení.

K Wi-Fi toho většinou moc napsat nejde, ale výjimečně se tady trochu pozastavím nad rychlostí, se kterou telefon stahuje soubory. Naše domácí Wi-Fi je podporována novým modemem od UPC/Vodafonu a zvládá při poměrně dobré odezvě až nějakých 30 MB/s. Ale ať jsem se snažil jak jsem chtěl, telefon nikdy nedokázal využít skoro ani jednu desetinu z nabízené rychlosti. Všechna ostatní zařízení, která máme doma (a že jich není málo poslední dobou), neměla s tímto problém. Na druhou stranu bylo připojení vždy kvalitní a síla příjmu byla poměrně kvalitní po celém bytě i na místech, kde má můj telefon problémy.

K Bluetooth 5.0 lze jen napsat tolik, že připojení bylo vždy stabilní a jen výjimečně došlo k nějakému rušení a to téměř vždy při připojení přes LDAC kodek, přes který tekla hudba do sluchátek.

Volání s operátorem O2 opět probíhalo bezproblémově, příjem jak GSM, tak LTE, byl v pořádku na všech místech – ve městě i po lesích kolem Karlových Varů. Menší poznámku bych měl ale ke sluchátku, které nezní příliš dobře a člověk musí dobře poslouchat, aby druhé straně při hovoru rozuměl. Ale nejedná se o nějak velkou chybu.

Fotoaparát – základ základů

Fotoaparát bývá zpravidla má nejnáročnější a nejdelší stať. Nicméně vzhledem k tomu, do jaké cenové hladiny je Realme Narzo 30A zařazeno a vzhledem k výsledkům jak fotek, tak videa, to bude pro tentokráte o poznání jednodušší a kratší.

Při zběžném pohledu na zadní stranu telefonu, jsou vidět 4 „oči“. Po ještě detailnějším pohledu pak jen tři, protože jedno z očí je přisvětlovací LED. A při ještě trochu více detailním prohlédnutí, jsou tam oči už jen dvě, protože to pravé horní je jen nápis AI.

A jaké že jsou ty dva zbývající fotoaparáty? On je tam ve skutečnosti vlastně jenom jeden…protože ten druhý, je jen černobílý objektiv, který slouží pro rozmazání pozadí v módu portrét s rozlišením 2 MPx a clonou f/2.4.
Zbyl nám tu tedy jeden objektiv s rozlišením 13 MPx a clonou f/2.2 a PDAF zaostřováním.

Recenze Realme Narzo 30A

Falešné čtyřočko

Výsledky jsou tak trochu „mixed bag“, některá fotka vyjde poměrně dobře a další podobná úplně hrozně. Foťák je nekonzistentní, ale s tím se prostě musí počítat. Ale obě fotky mají spoustu vlastností shodných – chybí jim detaily, kresba je většinou velmi měkká a oba snímky trpí na přepaly. Dynamický rozsah je omezený a ani automatické HDR to neumí skrýt. Na druhou stranu za dne nejsou fotky tak hrozné, pokud není v záběru složitá scéna, jako je například les nebo pohledy do krajiny, ve které jsou pak vidět spíše jen náznaky detailů a stromů.

Panorama vyšlo k mému překvapení poměrně dobře, byť trpí výše zmíněnými neduhy.
Co se týče večerního nebo nočního focení, to je opravdu nouzovka a nezachrání to ani noční režim, který si značně „přifoukne“ barvy. Vyfocení trvá většinou 3 sekundy.

Video je také kapitola sama pro sebe a jestli bylo focení nouzovka hlavně v noci, je video nouzovka sama o sobě a vždycky. FullHD 1080p při 30 snímcích nemusí znamenat, že bude záznam špatný, ale absence stabilizace jak optické, tak elektronické, ale také jen jeden a opravdu špatný mikrofon, táhnou celý záznam na úplné kvalitativní dno. Nahrávání je opravdu jen pro ty, co nemají po ruce cokoliv jiného než Narzo 30A.

Zvuk – hudba po drátu

Hlavním zdrojem hudby by měl být 3,5 mm jack umístěný na spodní hraně telefonu. Jeho výstup je celkem standardní a kterákoli běžná přenosná sluchátka skrze něj připojíte, budou hrát dobře a hlasitě.

Recenze Realme Narzo 30A

3,5 mm jack pro sluchátka je fajn

Bluetooth sluchátka, ať už s připojením přes LDAC nebo aptX, hrála přesně podle očekávání a jen náročný LDAC kodek vypadával na místech s velkou mírou rušení, jak je obvyklé.

Reproduktor na spodní hraně telefonu je hlasitý, nikoliv však nutně kvalitní. Při vyšších hlasitostech je spíš pichlavý, ale svou práci při notifikacích nebo přehrávání hudby u vaření zastane celkem dobře.

Závěr recenze Realme Narzo 30A

Někdy je zatěžko hodnotit něco, co stojí jako tři lepší obědy pro dva a chtít od toho nějaké zázraky. Realme se snaží přinést i do nejlevnějšího segmentu nějakou funkcionalitu a i když nemá Realme Narzo 30A nic moc co nabídnout oproti konkurenci navíc, nejedná se o špatný telefon. Ano, starší Android a starší Realme UI 1.0 spolu s nepříliš dobrou optimalizací a méně výkonným HW jsou rozhodně přešlapy, které srážejí celkové hodnocení. Ale to zase vyvažuje poměrně velká baterie a parádní výdrž, fajn displej, kvalitní konstrukce i materiál. Fotoaparát je spíše jen pro focení denních fotek a video je příšerné. Chybí také NFC. Nicméně to jsou vlastnosti, které ani nemá smysl očekávat ve vyšší kvalitě, cena je zde určující faktor.

Pokud chcete pro někoho telefon, který mu vydrží klidně i tři nebo čtyři dny, aby byl na příjmu a měl k ruce možnosti moderního systému, je Realme Narzo 30A dobrou volbou.

Ještě jednou díky zastoupení značky Realme, bez nich by nebyla recenze Realme Narzo 30A možná.