Hodnocení recenzenta

TWS sluchátka jsou v poslední době velmi oblíbená. Tronsmart Apollo Air přináší dobré ANC a poměrně slušnou výdrž na jedno nabití. Je velká škoda, že zrovna kvalita zvuku není prioritou výrobce a řadí se spíše mezi ty hůře hrající sluchátka.

6
x/10

Poslední dobou nemáme v redakci mnoho sluchátek a tak Tronsmart Apollo Air přišly poměrně k chuti. Jedná se o klasická TWS sluchátka, nemají tedy žádné kabely a disponují také funkcí aktivního odhlučňování ANC. Vyplatí se jejich koupě v záplavě dalších sluchátek? To se dozvíte z následující recenze Tronsmart Apollo Air!

Za poskytnutí sluchátek Tronsmart Apollo Air patří samozřejmě díky obchodu Geekbuying.com, kde si je můžete i rovnou zakoupit.

Balení – opravdu levné

Krabička je kartonová a bez průhledu na samotná sluchátka. Bohužel mi celé balení přišlo kompletně zničené – roztržené, obouchané, až jsem měl obavu o to, co najdu uvnitř. Naštěstí se ničemu nic nestalo. V balení najdete celkem standardní výbavu: USB-C kabel, dvě další velikosti nástavců do uší, sluchátka samotná i nabíjecí pouzdro. Vše je zasazené do laciného plastu. Celkově na mě krabička nepůsobí nejlépe ani svým vzhledem, fontem, oranžovým pásem s funkcemi…ale asi tisíc lidí, tisíc chutí.
Co ale můžu pochválit, tak je manuál, který je srozumitelný a jednoduchý.

Konstrukce a zpracování – po vzoru balení…

Tronsmart Apollo Air je poměrně vzletný název pro sluchátka a rozhodně na první pohled dokáže zaujmout. Bohužel není všechno zlatem, co třpytí se. Naprostá většina TWS sluchátek je plastových a je to logický krok. Nízká váha váha hraje u zcela bezdrátových sluchátek jednu z hlavních rolí pro pohodlí. Jenže ne všechny plasty jsou si rovny. Plast na Tronsmart Apollo Air je lesklý, snadno se ušpiní i poškrábe. Lepší volbou by byla matová povrchová úprava. Sluchátka samotná jsou trochu větší, se silnou nožičkou, kde jsou dva z celkových tří mikrofonů a také dva piny pro nabíjení. Tělo sluchátek je už poměrně velké a ne každé ucho s ním musí být kompatibilní, takže pozor pokud máte menší uši nebo byste například vybírali sluchátka pro přítelkyni. Nicméně moje uši jsou s Tronsmart Apollo Air v souznění a o jejich nošení jsem téměř vůbec nevěděl. Jsou lehoučká a dobře mi sedí v uších.

Recenze Tronsmart Apollo Air

Tronsmart Apollo Air

Na boku každého sluchátka je pak velké logo společnosti, které slouží zároveň jako dotyková plocha pro gesta. Ta fungovala k mému překvapení dobře a málokdy jsem musel gesto opakovat. Sluchátka podporují i gesto pro změnu hlasitosti – na levém sluchátku snižování, na pravém zvyšování hlasitosti. Zbytek gest je už známá klasika pro další, předchozí, pauza a zvednutí hovoru a hlasový asistent. Manuál má gesta dobře znázorněná, takže se v něm málokdo splete.

Recenze Tronsmart Apollo Air

Tronsmart Apollo Air ve víru testování

S čím jsem měl ale potíž, jsou dodávané gumičky, nástavce, do sluchovodů. Mám doma možná padesátero různých nástavců, od nejlacinějších plastových, přes gumové, silikonové i luxusní pěnové od TinHifi, ale žádné nejsou tak obrovské, jako ty od Tronsmart. I ty nejmenší jsou obří a při nošení jsem měl problém s utěsněním. A ty největší jsou snad pro koně a ne pro lidi. Pro porovnání přidávám ještě vlastní nástavce od TinHifi, které většinou používám na IEM sluchátek.

Nabíjecí pouzdro, které má sice matovou úpravu a částečně tak eliminuje pocit levného výrobku, ale stejně ve výsledku působí levně. Může za to hlavně pant dvířek, který je volný a bez asistence pružinky nebo alespoň odporu kvalitně lícujícího pantu. Pouzdro má na zadní straně tlačítko pro párování a USB-C konektor, za což sluchátka chválím. Magnety, které drží sluchátka v pouzdru jsou dostatečně silné, aby se nestalo, že by snad sama od sebe vypadla. Pouzdro má dvě malé LED, jednu pro stupeň nabití sluchátek a druhou pro pouzdro samotné.  Můžete jej bez větších problémů schovat do kapsy u kalhot.

Zvuk a ANC – pokračování toho, co už bylo naznačeno

Předchozí kapitoly nebyly zrovna k Tronsmart Apollo Air moc vstřícné, až na pár drobností. Nemohou třeba sluchátka překvapit v tom nejdůležitějším? Přece jen téměř 70$ je už cena, za kterou se dají koupit opravdu fajn sluchátka i „normálních“ výrobců a kdo se pohybuje mezi Chi-Fi výrobky ví, že je spousta fantastických IEM kousků za stejnou cenu.

Ale nejprve se podíváme na aktivní odhlučňování. Protože to je popravdě docela fajn. Jeho funkce se přepínají třemi poklepáními na sluchátko a má dohromady tři módy – vypnuto, zapnuto a ambient sound. Ve vypnutém stavu mají sluchátka průměrnou pasivní izolaci a nejlepší zvuk, který není ovlivněný ANC. Ambient sound nebo Transparency mod, podle toho na které označení jste zvyklí, je spíše jen položka do výčtu, nefunguje totiž moc přesvědčivě. Hlasy jsou slyšet jen o trošku lépe, než při vypnutém ANC a ani okolní hluk není moc zvýrazněný. Nicméně díky i za to, do města se přece jen hodí.

A nakonec tu je samotné ANC, které dokáže odfiltrovat poměrně hodně nízkých tónů, takže cestování v autobusu, vlaku nebo autě je fajn bez monotónního zvuku motoru nebo silnice. U lidských hlasů je to samozřejmě trochu horší, mužské hlasy jsou na tom přirozeně lépe, než ženské nebo dětské. Ale i ty jsou slyšet opravdu o značný kus méně, než s vypnutým ANC. A pokud k tomu budete poslouchat nějakou hudbu, stačí i na nízkou hlasitost, nebudete téměř vědět, že za vámi v autobuse, celé dvě hodiny cesty do Karlových Varů sedí dvě děti s jejich neméně hlučnou matkou, co vám neustále kopou do sedačky. No, skoro ne. Ale i tak je to úspěch.

Recenze Tronsmart Apollo Air

A jak tedy Tronsmart Apollo Air hrají? Jak jsem už na začátku naznačil, není to za 70$ to pravé ořechové, jak se tak říkávalo. Zvuku chybí dynamika, rozlišení, detaily a chybí téměř úplně směrovost zvuku. Stereo separace sice sluchátkům jde, ale cokoliv dalšího, jako soundstage, už bohužel ne. Layering nástrojů také není zrovna příkladný. Celkově by se dalo říct, že se jedná o velmi „moderní“ V-zvuk s notně silnými basy, které jsou blátivé a je jich prostě jen hodně, než aby měly nějakou definici a „punch“. A na zbytek se prostě už nedostalo. Středy jsou upozaděné kdesi daleko za basy. A výšky, kromě jednoho vrcholku někde v grafu frekvenční odezvy, chvílemi jen píchají do ucha, ale výsledek je opravdu mrzutý.

Obzvláště hodně tím trpí ženské vokály, které jsou úplně bez dynamiky a znějí vyloženě nudně a ploše i v případě Diany Krall, Björk nebo nedej bože Adele. Chybí jim jejich přirozená opora ve vyšších frekvencích, kdy zní jasně a detailně s přirozeným rozsahem, na která sluchátka prostě nedosáhnou a ani se to nesnaží zachránit uměle, například zvýšením některé z vyšších frekvencí.

Zachránit zvuk, alespoň z části, jde samozřejmě vhodným nastavením EQ a vhodnou hudbou. Styly jako Trap, Mumble rap a jiná technicky ne tolik náročná hudba je asi tím nejlepším, co se na Tronsmart Apollo Air dá pouštět.

Ono to vypadá, že se Tronsmart Apollo Air nedají poslouchat, ale tak tomu není. Samozřejmě hrají a pro spoustu lidí to bude dostatečně kvalitní reprodukce, pro řekněme například cvičení nebo běh. Jenže za 70$ jsou tu zástupy TWS sluchátek, která jsou téměř ve všem lepší. Možná nemají ANC, ale zvukově i kvalitou zpracování jsou prostě v úplně jiné třídě. A konkurence je kamenem úrazu Tronsmart Apollo Air.

Výbava – slušný základ

Každá TWS sluchátka jsou samozřejmě plna různých senzorů a technologií a ani Tronsmart Apollo Air nejsou výjimkou. Využívají nový mid-endový čip Qualcomm QCC3046 a podporují tak Bluetooth 5.2, ANC se šesti mikrofony (tři pro každé sluchátko), senzor zakrytí i hlasového asistenta.

Sluchátka mají 10mm grafénový dynamický měnič, tedy aspoň to tvrdí nápis na krabičce. K přenosu zvuku dochází přes protokol SBC, AAC nebo AptX, což by mělo zabezpečit dostatečně kvalitní přenos pro všechna zařízení. A pokud byste chtěli používat pouze jedno ze sluchátek, například pro volání, tak to není problém.

Recenze Tronsmart Apollo Air

Sluchátka v pouzdru dobře drží

Baterie a další postřehy z používání

Výdrž je samozřejmě velkým tématem TWS sluchátek. Baterie s kapacitou 35 mAh, která je v každém sluchátku, by podle výrobce měla dosáhnout až na 5 hodin hudby, bez specifikace zda s vypnutým nebo zapnutým ANC. Předpokládejme ale, že s vypnutým. A po různém cestování a zkoušení sluchátek musím dát výrobci za pravdu. Na těch 5 hodin se lze bez ANC celkem pohodlně dostat. S ANC je to asi o třetinu horší, což stále není tak zlé. Nabíjecí pouzdro by mělo zvýšit výdrž na zhruba 20 hodin, tedy 4-5 nabití, což by opět odpovídalo tomu, co tvrdí výrobce. Samotné nabíjecí pouzdro má 300 mAh.

Menší poznámku bych ale měl k indikaci nabití. Manuál se zmiňuje o několika různých sekvencích červené a modré barvy LED a to jak pro sluchátka, tak pro nabíjecí pouzdro. Rozsah nabití pouzdra je určen třemi probliknutími modrou nebo červenou barvou – modrá znamená rozsah 11% – 100% a červená pak 1% – 10%. To je opravdu extrémně nepřesná indikace, kdy uživatel nemá šanci odhalit, kolik šťávy mu ještě v pouzdru zbývá, a to samé platí i pro sluchátka. U nich se ale dá naštěstí zjistit nabití v telefonu po připojení.
Někde mám doma schovaná další TWS sluchátka a u nich když se zmáčklo krátce tlačítko párování na pouzdru, počet bliknutí znamenal procentuální nabití – 1 bliknutí = 25% baterie. Jednoduché a intuitivní.

A před závěrem bych ještě chtěl v rychlosti sluchátka pochválit za zcela bezproblémový chod, kdy se mi nikdy sama neodpojila od žádného z telefonů nebo počítačů. Nedocházelo ani k výpadkům, změně hlasitosti nebo dalším neduhům a v tomto ohledu jsem byl spokojený. Kvalita hovoru při volání byla poměrně dobrá. Poslech druhé strany byl bez problémů a příjemce slyšel trochu hůře, jako je to u TWS sluchátek běžné. Přece jen mikrofony jsou poměrně daleko od úst. Ani odfiltrování okolního hluku nebylo úplně špatné.

Recenze Tronsmart Apollo Air

Závěr recenze Tronsmart Apollo Air

Tak a jsme u konce recenze Tronsmart Apollo Air. Výsledek bohužel není překvapivý a sluchátka spadají mezi klasickou čínskou produkci, která jede hlavně objem a i když mají poměrně fajn výbavu, selhávají v tom nejdůležitějším – ve zvuku. Plusy jsou ANC, které pomůže odfiltrovat hodně z okolního dění, průměrná výdrž v tom dobrém smyslu slova a pohodlí pro větší uši. Horší je to s krabičkou a mrzely mě nástavce do uší, které sednou asi jen málokomu. Laciný plast sluchátek i laciné zpracování nabíjecího pouzdra také zrovna nepřidají k celkovému pocitu.

Zvuk je ale to, co by mělo sluchátka samotná profilovat a Tronsmart Apollo Air jsou bohužel přesně taková, jaká jsem nechtěl, aby byla. Zvuk je bez detailů, basů je přehršel a hrubě zasahuje i do středů, bez špetky definice a směrovosti. Na moderní hudbu při cvičení stačí, ale cokoliv, byť jen lehce náročnějšího, je pro ně mimo mísu. Škoda, občas dokáží i neznámí výrobci překvapit potenciálem.

Zda se podívat po něčem konkurenčním, ale nechám na vás.

Nicméně pokud byste přece jen chtěli dát sluchátkům Tronsmart Apollo Air šanci, můžete se na ně podívat na Geekbuing.com, kterému tímto patří náš dík a zároveň máme pro vás kupón v podobě GKBTSDE16, který cenu sníží na 42,33 dolarů.