Odolné telefony obvykle nepatří mezi ty extra lákavé pro hráče mobilních her, protože se často jedná spíše o midrange kousky. Jejich výkon samozřejmě i tak stačí na široké spektrum mobilního hraní, ale rozhodně se nejedná o hráči vyhledávané modely. Ostatně jejich tvůrci vždy sází hlavně na odolné parametry, velké baterie a podobné „outdoor“ benefity a životní jistoty. Značka Blackview tak zavětřila potenciální díru na trhu a svůj zbrusu nový odolný model BL5000 inzeruje přímo jako herní. Odvážný tah, ale jsou tato bombastická prohlášení podpořena i nějakými reálnými fakty ?

Hlavní parametry Blackview BL5000 opravdu nějakým extra herním orgiím moc nenasvědčují. Protože procesor Mediatek Dimensity 700 a 8 GB LPDDR4X RAM nebo 128 GB UFS2.2 paměti opravdu nikoho neohromí. Stejně tak 60 Hz 6.36-palcový LCD displej s FullHD+ rozlišením moc jako herní nevypadá. Jediným „herním“ prvkem je tak s přimhouřením obou očí poměrně solidní systém chlazení využívající měděné heatpipe. To je ale přece jen poměrně málo, protože z komplexního hardwarového pohledu jde opravdu o to jediné zajímavé z hráčského pohledu. Na to, že tvůrci inzerují telefon jako ideální třeba na velmi náročný Genshin Impact…

Hardwarová stránka věci je samozřejmě vždy jen jednou stránkou věci, i když samozřejmě tou nejdůležitější. Blackview BL5000 se tak chlubí speciálními systémovými optimalizacemi nového Doke OS 2.1 nebo dedikovaným herním režimem. To je sice hezké, ale nic z toho asi nemá šanci pozvednout výkon hardwaru telefonu na úroveň opravdových herních modelů. Firmě to ale nebrání inzerovat telefon jako alternativu k mobilnímu hraní na „úrovni PS4 nebo Nintendo Switch“. Nu dobrá… Pokud hledáte solidní odolný telefon, na kterém si občas něco zahrajete, tak proč ne. Ale herně zaměřeným reklamám na Blackview BL5000 se můžete opravdu jen pousmát.