Displeje moderních mobilních telefonů už dávno nejsou křehkými květinkami, jako v dřevních dobách, ale stále se jedná o jeden z nejčastěji rozbitým částí telefonu. Navzdory všem ochranným sklům a gorilám totiž „pavouci“ na displeji straší skoro každého majitele telefonu. Tedy pokud neinvestuje do specializovaných odolných kousků, které jsou na hrubé zacházení a extrémní situace přímo stavěné. Možná se ale blýská na lepší časy, protože indičtí vědci čerstvě vyvinuli velmi zajímavý samoléčící materiál, který přímo volá po nasazení v praxi.

Samoléčící materiály nejsou zcela neznámými technologiemi, ale doposud se jednalo spíše o měkké, amorfní materiály. Ale Indové z kalkatského institutu IISER přišli s tvrdým a průhledným skleněným materiálem s podobnými vlastnostmi. Nový materiál má piezoelektrickou organickou krystalickou strukturu, takže by se mohl velmi dobře hodit právě na krycí skla mobilních telefonů. Tedy samozřejmě teoreticky, protože je vše ještě ve velmi rané fázi. Ale vše vypadá opravdu velmi nadějně, protože materiál je prý 10x tvrdší než doposud představené podobné pokusy.

Při demonstraci této technologie bylo jasně vidět, že nový materiál si dovede poradit s drobnými prasklinami opravdu bleskově v řádu desetin vteřiny. Samozřejmě nepůjde o všelék, protože vysypané sklo a opravdový „pavouk“ budou jednoznačně nad jeho síly. Ale malé škrábance nebo praskliny by mohly v podstatě zcela samy vymizet a to by určitě nebylo k zahození. Schválně se můžeme zeptat našich čtenářů, jak dlouho vám obvykle displej nového telefonu vydrží bez prvních prasklin ?