Nedávné představení telefonů řady Honor 50 bylo debutem pro nový čipset Snapdragon 778G, který slibuje čerstvou krev pro střední třídu. Většina fanoušků už ale skoro zapomněla, že existuje i lepší a modernější Snapdragon 780G. Ten se poprvé a naposled ukázal v dubnu při vstupu Xiaomi Mi 11 Lite 5G na trh a od té doby se po něm slehla zem. Nedostali jsme tak ani jeden jediný model s tímto čipsetem napříč značkami. A to už od dubna uplynulo poměrně hodně vody. Co se tedy se Snapdragonem 780G vlastně stalo ?

Na tuto otázku se včera pokusil odpovědět známý čínský „leakster“ Digital Chat Station a jeho závěry bohužel moc nepotěší. Podařilo se mu totiž získat i vyjádření jednoho z ředitelů Xiaomi, Wang Teng Thomase. Ten pak v podstatě potvrdil, že Xiaomi má stále na tento procesor exkluzivitu a bohužel jeho výroba zdaleka nedosahuje předpokládaných hodnot. Stručně a jasně řečeno, nevyrábí se ho ani dostatek pro potřeby Xiaomi, takže na ostatní značky můžeme rovnou zapomenout. Údajně je dokonce v ohrožení pokračování produkce Mi 11 Lite 5G. Protože Snapdragony 780G prostě nejsou…

To je samozřejmě velmi nemilé, ale ve světle aktuální situace na čipovém trhu bohužel logické. Snapdragon 780G totiž na rozdíl od Snapdragonu 778G využívá moderní 5 nm litografii a jedná se tak o „malý Snapdragon 888“. Je tak jasné, že v době omezených výrobních kapacit tvůrci vždy preferují špičkový vlajkový model a na premianta střední třídy nezbývá prostor. Výhledově se tak prý máme připravit na vlnu nových modelů právě se 6 nm Snapdragonem 778G, který nesdílí stejné výrobní kapacity. Nad Snapdragonem 780G se tak zavřela voda a období temna pokračuje.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.