Procesorová válka se nám začíná pěkně vyostřovat a to je pro zákazníka jen a jen dobře. Qualcomm se svými Snapdragony si totiž lebedil na obláčku příliš dlouho a mohla by se tak zopakovat situace Intelu s usnutím na vavřínech. Ve střední třídě mu tak v poslední době solidně šlape na paty znovuzrozený Mediatek. A v high-end kategorii se nadechuje k náporu Samsung a jejich plánovaný Exynos. Ze hry sice (minimálně prozatím) odpadl Huawei s moderními Kiriny, ale i tak vypadá konkurence chystaného high-end čipu Snapdragon 895 opravdu nemilosrdně.

Qualcomm se doposud vždy mohl minimálně spolehnout na výkonné grafiky, protože jejich čipy Adreno na trhu Android telefonů dominovaly. Apple si přece jen hraje na svém písečku a srovnávání čipů mezi platformami může být celkem ošemetné. Aktuální spolupráce Samsung a AMD na novém čipsetu Exynos 2200 by ale mohla otřást dominantním postavením Qualcomm grafik. Podle prvních benchmarků a zákulisních informací to navíc opravdu vypadá, že by Snapdragon 895 měl prohrát souboj jak s Apple A15 Bionic, tak i s Exynosem 2200.

I když si Samsung své Exynos žárlivě střeží a neohrozí tak pozici Qualcommu jako dodavatele pro ostatní značky, tak se stále jedná pro americkou firmu o velkou hrozbu. Zatím totiž Samsung bral pro své telefony vlajkové řady „S“ vždy pro určité trhy právě Snapdragony. A není zdaleka jisté, zda by tato praxe pokračovala v případě jasného vítězství Exynosu 2200. Samozřejmě primárně rozhodnou výrobní náklady. Ale nepředpokládám, že by Samsung svépomocí vyráběl vlastní čipy výrazně dráž. Vstup AMD na pole mobilních grafik tak může opravdu celým trhem pořádně zamávat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.