Voděodolné certifikace už dávno nejsou jen výsadou specializované kategorie odolných telefonů, ale pomalu se už dostávají i do „normálních“ telefonů. Tedy hlavně těch špičkových, protože nejrozšířenější certifikace IP68 přece jen stojí něco extra. I proto někteří výrobci raději voděodolnost telefonů ani oficiální neuvádí, protože prostě nezaplatili za danou certifikaci. V reálu by tak telefony měly vydržet až ponoření do 1.5 metrové hloubky na půl hodiny a stále vše přežít bez ztráty kytičky. Ale přímo vyzkoušet vodotěsnost se mnoho majitelů jen tak neodváží…

Certifikované telefony mají vždy systém vodotěsných „špuntů“ a uzávěrek kryjících porty s SIM sloty, ale jejich odolnost je vždy v podstatě neznámá. Na otestování aktuální vodotěsnosti vašeho telefonu ale existuje i šikovná aplikace Water Resistance Tester. Ta využívá vestavěného barometru telefonu k porovnání vnitřního tlaku a jednoduše tak zjistíte, jestli není vodotěsnost jen iluzorní. Stačí jen dle návodu zatlačit na střed displeje a aplikace se v kombinaci s barometrem postará o zbytek. Je tak jasné, že ke správné funkčnosti potřebujete telefon s barometrem a certifikací IP68, tedy například Samsung Galaxy S21.

Samozřejmě je nutné vše brát s rezervou, ale podobná aplikace se může hodit na zjištění případných problémů s těsněním. A rozhodně jde o šikovnější test než přímo ponořením do kapaliny. Navzdory deklarované voděodolnosti a přítomnosti odolných certifikací totiž stále výrobci v drtivé většině neuznávají poškození vodou jako oprávněný důvod k reklamaci. Takže si potápění i s certifikovaným telefonem pořádně rozmyslete.