V poslední době se nám rozmáhá chvályhodná snaha výrobců telefonů o prodlužování systémové podpory svých telefonů. V některých případech sice jen u vlajkových modelů (jako třeba u OnePlus), ale i tak jde o vstřícný krok směrem k zákazníkovi. Nejdůležitější je pak samozřejmě garance generačních systémových aktualizací Androidu, které výrazně prodlouží reálnou životnost telefonu. Tedy samozřejmě ne tu morální životnost… Protože spousta uživatelů se cítí zaostale s telefonem starým třeba jen pouhý rok či dva.

Aktuálně tak většina velkých značek u svých vlajkových modelů garantuje tři roky plných systémových aktualizací Androidu. Ale třeba takový Samsung to nedávno prodloužil na čtyři roky. Což se setkalo s velmi pozitivní odezvou fanouškovské základny. Mnohem delší je pak podpora aktualizací bezpečnostních a systémových záplat, která se obvykle pohybuje kolem pěti let života telefonu. Prodlužující doba podpora je vskutku chvályhodná a čerstvě nám jednu velmi příjemnou změnu ohlásil i Google ve spojitosti s chystanými modely Pixel 6 / Pixel 6 Pro.

Ty by totiž měly dostat hned plných pět let Android aktualizací. A situace je ještě lepší, než se na první pohled zdá. Google je totiž samozřejmě vždy první s novou generací Androidu u svých telefonů, přičemž ostatní značky si musí systém ještě upravovat pro svoje nadstavby a úpravy. Takže se kvůli zpoždění někdy nevejdou do daného časového limitu aktualizací, což u řady Pixel nehrozí, protože je vždy všude jako první bez zpoždění. Navíc Pixely obvykle debutují přímo s novou generací systému, jako například právě i řada Pixel 6, která bude premiérou pro Android 12.