Hodnocení recenzenta

Hodinky Huawei Watch 3 Pro se statečně perou s osudem, ale ani špičkové materiály, zpracování a velmi dobře odladěný systém nedokáží vyvážit některé chybějící funkce.

7
x/10

Uplynul zhruba měsíc od oficiálního představení nové generace chytrých hodinek Huawei Watch 3 a my už jsme měli možnost si jejich větší verzi s označením Pro vyzkoušet. Tyto hodinky jsou zároveň prvním produktem na našem trhu vybaveným novým systém HarmonyOS, který bude Huawei používat ve všech svých chytrých zařízeních. Jak se výrobci povedlo sladit nový operační systém s hardwarem i zkušenosti z používání, se dočtete v následujících řádcích recenze Huawei Watch 3 Pro.

RECENZE HUAWEI WATCH 3 PRO – BALENÍ

Hodinky dorazily v černé papírové krabičce, jejíž obsah nikterak nepřekvapí. Kromě hodinek je přibalena bezdrátová USB nabíječka, záruční list se stručným návodem a kartička s QR kódem pro stažení doprovodné aplikace Huawei Zdraví. Pokud byste zvolili variantu Elite, což je luxusnější provedení s titanovým řemínkem, je navíc přibalen i náhradní silikonový řemínek. Tato „obyčejná“ verze je dodávána s koženým řemínkem.

Obsah balení

RECENZE HUAWEI WATCH 3 PRO – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Již předchozí generace hodinek Watch GT2 se mohla pochlubit titanovým tělem, keramickým dýnkem a špičkovým zpracováním. Totéž platí i pro letošní model, navíc je ale použito safírové sklíčko. Hned po vybalení vás uhodí do očí velkost těla a hmotnost. Rozměry činí 48 x 49,6 x 14 mm, váha je pak lehce přes 60 gramů. Jedná se tak o opravdu masivní hodinky, kterým bude nejlépe na širším zápěstí.

Design je samozřejmě věcí osobního vkusu. Téměř žádné zaoblené hrany, ale naopak ostřejší linie někoho osloví a jiného ne. Mně osobně se tento vzhled velmi líbí. Na levém boku najdete jediné hardwarové ovládací prvky. Horní tlačítko umožňuje ovládat systém mačkáním a otáčením, tzv. korunka. Spodní tlačítko je více zapuštěné a lze jej jen mačkat. Jakou funkci bude vykonávat lze v nastavení upravit.

Řemínek lze snadno vyměnit díky pružinkovému mechanismu za libovolný jiný s roztečí 22 mm. Setkal jsem se s názorem, že řemínek je vzhledem k šířce těla úzký, což může na někoho působit disproporčně. Dýnko tradičně obsahuje všechny nezbytné senzory i cívku pro bezdrátové nabíjení kompatibilní s Qi nabíječkami.

Velkou parádu udělá displej typu AMOLED s průměrem 1,43″ a vysokým rozlišením 466 x 466 px. Jeho jas lze regulovat ručně v širokém rozmezí. Častěji ale necháte vše na automatice, která se postará o výbornou čitelnost za všech světelných podmínek. Displej lze probudit pohybem zápěstí, nebo stiskem libovolného tlačítka. Na poklepání bohužel displej nereaguje a ne vždy mu to jde i při zvednutí zápěstí. Výrazně levnější Honor Band 6 měl reakce na pohyb ruky podstatně lepší. K dispozici je také always-on režim se zjednodušeným zobrazením, které vychází ze zvoleného ciferníku.

RECENZE HUAWEI WATCH 3 PRO – SYSTÉM

Pokud byste čekali, že s novým systémem přijde i nový způsob ovládání či jiné zásadní změny, budete zklamáni. Oproti LiteOS systému použitého v dřívějších chytrých hodinkách se k žádné revoluční změně výrobce neodhodlal. Na první pohled pak oba systémy vypadají v podstatě totožně. Při podrobnějším procházení systému se samozřejmě se změnami potkáte. Tou nejvýraznější je možnost zobrazení ikon jednotlivých aplikací ve formě matice, kterou můžete zoomovat pomocí otočného kolečka. Zobrazení si však můžete změnit zpět na vertikální řazení a posouvat se v nabídce prstem či kolečkem.

Pohyb v systému zůstal zachován beze změn. Z úvodního ciferníku se tahem dolů dostanete k rychlým nastavením, opačný směr vás navede k oznámením. Tahem doprava se zobrazí počasí a ovládání médií, tahem vlevo se dostanete ke sportovním a zdravotním funkcím. K pohybu v menu můžete také využít otočné tlačítko. To ale nefunguje na všech obrazovkách, což je trochu matoucí a je potřeba si na to zvyknout. Nebylo by od věci, kdybyste např. jeho otáčením mohli vstoupit do nastavení nebo k oznámením. Na druhou stranu jím můžete pohodlně regulovat hlasitost hovoru či přehrávače hudby. Velmi příjemná je také haptická odezva při otáčení kolečkem.

Nabídka předinstalovaných aplikací vás nikterak neohromí. Najdete zde více méně vše, co byste čekali. Kromě přístupu k jednotlivým záznamům měření, stopek, budíku, časovače apod. je zde poznámkový blok, do kterého můžete nadiktovat hlasovou poznámku. Naleznete zde všechny kontakty synchronizované z telefonu, ale také klávesnice pro ruční zadání telefonního čísla i výpis hovorů. V menu ovšem nechybí ani obchod AppGallery, ve kterém je zatím velmi chudá nabídka dalších aplikací. Huawei však láká vývojáře, aby pro něj nové aplikace vytvářeli. Je tedy otázka času, kdy se nabídka začne rozšiřovat.

Již loňské Watch GT2 schytali kritiku, že neumí alespoň jednoduše reagovat na příchozí zprávy. Bohužel k žádné změně nedošlo ani u Watch 3, stále si tak můžete zprávy jen přečíst, což bude nemálo potenciálních zájemců hodně odrazovat. Stejně tak nepotěší, že při příchozím oznámení hodinky zavibrují tak slabě, že je to téměř nemožné postřehnout. Naopak potěší zobrazování emotikonů ve zprávách. Taktéž nepočítejte se synchronizací událostí v kalendáři, pokud nepoužíváte aplikaci Huawei Kalendář.

RECENZE HUAWEI WATCH 3 PRO – KONEKTIVITA A SENZORY

Hodinky se neomezují jen na prosté Bluetooth připojení s telefonem, ale můžete je připojit k Wi-Fi, díky eSIM i k LTE síti a neschází ani NFC. Všechno by to bylo krásné, kdyby to ovšem mohlo fungovat a když už, tak lépe. Bezkontaktní placení přes NFC si kvůli absenci služeb Googlu logicky dopřát nemůžete, eSIM zase nepodporují čeští operátoři (nově vyjma T-Mobilu a Apple Watch) a Wi-Fi komunikuje jen v pásmu 2,4 GHz. To by nebyl až takový problém, kdyby v případě její nedostupnosti byly hodinky schopné přenášet data přes Bluetooth prostřednictvím telefonu, což se ale neděje. Bez přímého připojení se tak nedostanete do AppGallery, ale ani nestáhnete aktuální předpověď počasí.

Kvalita senzorů, které Huawei používá ve svých nositelných zařízení, patří rozhodně mezi ty spolehlivé s přesnými výsledky měření. Prohlížet si je můžete přímo v hodinkách, ale lépe v telefonu v aplikaci Huawei Zdraví. Ta je krásně přehledná s velmi podrobnými grafy naměřených hodnot. Pokud to se sportováním myslíte alespoň trošku vážně, můžete využít kurzy pro zlepšování kondice v různých odvětvích. K dispozici je více než 100 režimů, vybere si snad každý. Data lze exportovat do Google Fit, do oblíbené Stravy ale data nepřenesete.

Kromě měření tepové frekvence, okysličení krve a hladiny stresu vám hodinky nově změří i teplotu pokožky. Všechna tato měření lze mít neustále zapnutá. Při outdoorových aktivitách oceníte měření tlaku vzduchu i elektronický kompas.

Při aktivaci záznamu venkovní aktivity si nejprve musíte cca 5 sekund počkat na GPS signál a hodinky hlasitě oznámí začátek zaznamenávání. Během aktivity si můžete uzpůsobit, jaké informace chcete na displeji zobrazovat.

RECENZE HUAWEI WATCH 3 PRO – BATERIE A VÝDRŽ

Výdrž byla velmi silnou stránkou již loňských Watch GT2 a Watch 3 jdou v jejích šlépějích. Výrobce slibuje až pětidenní výdrž, což není nereálná hodnota. Jen se budete muset omezit v používání GPS a kontinuálním měření tělesných hodnot. Naštěstí se omezovat nemusíte nijak výrazně. Pokud necháte všechna měření zapnutá a občas použijete GPS při záznamu sportovní aktivity, tři dny se bez nabíječky bez problémů obejdete.

Pokud by vám přesto baterie začala docházet, není problém přepnout hodinky do režimu „ultra dlouhé výdrže“, kdy hodinky omezí svoje funkce na minimum vyjma měření tělesných hodnot. K tomuto řešení však přistoupíte zřídka kdy. Díky tomu, že hodinky lze nabíjet libovolnou Qi nabíječkou, jsou možnosti, jak do nich energii vrátit výrazně bohatší, než kdybyste museli spoléhat na proprietární kabel.

RECENZE HUAWEI WATCH 3 PRO – ZÁVĚR

Společnosti Huawei se opět povedlo vytvořit velmi dobré hodinky. Po hardwarové stránce jim k dokonalosti chybí snad jen senzor pro měření EKG a krevního tlaku, které dnes konkurence již umí také nabídnout. Zpracování a použité materiály jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co v segmentu chytrých hodinek můžete mít. Velkou pochvalu si zaslouží jemný displej, výdrž i bezdrátové nabíjení.

Jenže pak narazíte na omezení, která sráží potenciál hodinek o level níž. Volání přes eSIM si u nás stále užít nemůžete a o nemožnosti platit přes NFC a dalších chybějících službách navázaných na ekosystém Googlu se snad nemá cenu ani zmiňovat. S tímto výrobce nic moc nezmůže, ovšem s jen pasivními oznámeními, synchronizací kalendářů či ovládáním hudby pouštěné v přehrávači telefonu ale mohl. Navíc hodinkám v brzké době vyroste nová a velmi silná konkurence, nejen v podobě chystaných Galaxy Watch od Samsungu, který spojil své síly s Googlem a konečně se tak Wear OS dočká výrazné aktualizace. S konkurencí budou Watch 3 Pro muset bojovat i díky sebevědomé ceně, která startuje na 499 € (česká cena zatím nebyla oznámena). Za verzi Elite s titanovým řemínkem je potřeba připlatit ještě další 100 € navíc. Nalákat však mohou přibalená sluchátka FreeBuds Pro.

Za včasné zapůjčení hodinek Huawei Watch 3 Pro děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei.