Honba za „fullscreen“ displeji mobilních telefonů byla jedním z hybných procesů posledních několika let. Během velmi krátké doby jsme se posunuli k opravdu impozantním displejům s minimálními rámečky a také minimem rušivých prvků. Stále ale momentálně dominují „průstřely“ nebo „vykousnutí“ displeje pro umístění senzorů selfie kamerek, protože výsuvná nebo vyklápěcí řešení se nakonec až tak neosvědčila. Podle všeho se už ale pomalu blíží úplný soumrak těchto designových prvků, protože podle všeho se konečně podařilo vyřešit integraci foto senzorů přímo pod displej.

Tento svatý grál mobilního pokroku už několik málo výrobců dokonce i vyzkoušelo (například ZTE Axon 20), ale výsledek byl po kvalitativní stránce fotografií velkým zklamáním. Pokrok se ale nedá zastavit a nadcházející třetí generace této technologie už údajně vše konečně vyřešila ke spokojenosti výrobců. Nové displeje mají být odlišné uspořádání pixelové matrice a také výrazně optimalizované softwarové algoritmy, takže by prý snímky měly být zcela srovnatelné s klasickými fotoaparáty v „průstřelech“. Slibem se ale nikdy nezarmoutí, takže si raději počkáme na reálné testy.

Možná už ale opravdu nebudeme čekat dlouho, protože podle velmi dobře informovaného čínského „leakstera“ @DCS už dvojice čínských firem zahájila masovou výrobu těchto připravených displejů. Konkrétně prý jde o Visionox a Huaxing Optoelectronics a k mobilním výrobcům by se vše mělo dostat už v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku. Vše asi povede Xiaomi, kteří jsou už nachystaní poslat Mi MIX 4 s kamerkou v displeji na trh někdy v srpnu. Ale to bude jen první z mnoha a příští rok se tak možná dá čekat soumrak a úplné vymření „průstřelů“ a podobných designových prvků.