Být bloggerem, technologickým nadšencem a novinářem se zdá být jako poměrně bezpečné povolání, ale zdání samozřejmě klame. Za bezpečné jej třeba nemůže pokládat čínský blogger Gu Xuyang stojící za webem Beautiful Technology, který dostal od čínských úřadů obří pokutu. Může si za to ale sám, protože jednoznačně porušil podepsanou smlouvu  o mlčenlivosti a v předstihu zveřejnil unboxing video Xiaomi Mi 10 Extreme Commemorative Edition. Sice jen o pár dnů před vydáním, ale i tak šlo o závažný přestupek a „flastr“ si za rámeček rozhodně nedá.

Čínský arbitrážní soud totiž před pár dny rozhodl právě o jednoznačném porušení kontraktu se Xiaomi a nařídil bloggerovi vyplatit Xiaomi odškodné ve výši 1 milionu juanů, tedy v přepočtu skoro 155 tisíc dolarů. To nejsou zrovna drobné. K tomu pak pro dobrou míru ještě náklady samotného arbitrážního řízení ve výši dalších zhruba 15 tisíc dolarů. Samozřejmě s dovětkem, že pokud vše nezaplatí do daného termínu, tak mu začne nabíhat i tučné penále. Soud chvíli trval, protože k přestupku došlo v srpnu loňského roku.

Rozsudek navíc nařizoval bloggerovi do sedmi dnů zveřejnit i oficiální veřejnou omluvu. Tomu se obratem už včera stalo na sociální síti Weibo a Gu Xuyang si v ní veřejně posypal hlavu popelem a omluvil se celé firmě, jejímu šéfovi Lei Junovi a také všem fanouškům značky. Smlouvy o mlčenlivosti jsou obvykle vskutku drakonické a technologické firmy si na jejich dodržování velmi zakládají, protože podobná předčasná zveřejnění jejich novinek mohou mít masivní dopady. Tak je blogger hned o pár milionů korun lehčí….