Fatální nedostatek polovodičů na globálních trzích je neoddiskutovatelným faktem už hezkých pár měsíců a negativně ovlivňuje skoro všechny výrobce technologií. Podle všeho se ale krize ještě stále prohlubuje a konec je tak naprosto v nedohlednu.  Pesimistické odhady se začínají stávat standardem a podle mnohých velmi dobře informovaných analytiků se nedá čekat přílišné zlepšení ani během příštího roku. Ten letošní je pak opravdovou noční můrou a čekací doby na objednávky polovodičů dosáhly zatím svého historického maxima.

Podle studie agentury Bloomberg výrobci automobilů a spotřební elektroniky momentálně čekají neskutečných 18 týdnů na dodání od okamžiku objednávky. Údaje jsou z letošního května a jen za měsíc narostly i další týden. Některá další odvětví jsou na tom dokonce ještě hůř, protože třeba na čipy regulující spotřebu (které jsou také v podstatě ve veškeré elektronice) se čeká více než 25 týdnů. A i zde je dvoutýdenní skok oproti dubnovým číslům. Podobné statistiky opravdu nevzbuzují důvěru v nějaké brzké zlepšení situace.

Všemu samozřejmě nepomáhá ani panika výrobců, kteří na krizi reagují navýšením objednávek ve snaze zásobit se dopředu. Malým světélkem na konci tunelu je údajné zkracování dodacích lhůt u některých vybraných mikroprocesorů, ale i tam jde stále o velmi negativní čísla. Spotřebitel se tak musí připravit na delší dobu temna, která s největší pravděpodobností bude ještě dlouho pokračovat a třeba v oblasti grafických karet je situace opravdu zcela tristní. A nejen tam…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.