V týdnu jsme se dočkali pořádného překvapení od značky OnePlus, která oznámila masivní utužení spolupráce s OPPO. Obě značky patří pod jeden obří koncern BBK Electronics, ale přece jen se podobný krok zrovna nečekal. Volná spolupráce a sdílení technologií fungovalo už v minulosti, ale teď by se mělo jednat v podstatě o fúzi. Šéf OnePlus Pete Lau sice tvrdí, že si firma zachová nezávislost, ale společné bude v podstatě všechno včetně vývojářů, takže je otázkou do jaké míry mluví pravdu. A pravděpodobně tento krok vysvětluje nedávný odchod druhého spolu-zakladatele Carla Pei.

Tento tah samozřejmě vyvolal u fanoušků značky pořádný neklid, zejména ve vztahu k systému OxygenOS. Ten je obecně považován za asi nejlepší nadstavbu Androidu na trhu a všichni se tak bojí, že by fúze s OPPO mohla znamenat jeho konec. Ostatně telefony řady OnePlus 9 vydané v Číně přešly od HydrogenOS (čínská varianta OxygenOS) k nadstavbě OPPO ColorOS, i když poměrně upravené. Pete Lau na přímý dotaz serveru MySmartPrice ale uvedl, že by se na systému OxygenOS ve vztahu ke globálním modelům nemělo nic a měnit a vše by v podstatě mělo zůstat při starém.

To sice zní dobře a fandové by se mohli uklidnit, ale ve hře je toho evidentně ještě mnohem více. Známý „únikář“ Evan Blass se totiž dostal k internímu memorandu pro zaměstnance OnePlus, které jim výslovně zakazuje se k situace kolem OxygenOS / ColorOS vyjadřovat. To nevzbuzuje zrovna přehnanou důvěru a skoro by se nabízely spekulace, zda opravdu OxygenOS zůstane nedotčen i v blízké budoucnosti.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.