Ztráta přístupu Huawei ke službám Google a jejich verzi Androidu znamenala okamžitou reakci a urychlený vývoj vlastního kompletního systému HarmonyOS. Ten se nedávno konečně dočkal oficiálního vydání ve verzi HarmonyOS 2.0 a mnoho analytiků obratem začalo spekulovat o jeho možnostech a budoucnosti. Kauza Huawei totiž naplno odhalila rizika závislosti na externím řešení a HarmonyOS se tak může stát zajímavou alternativou i pro jiné značky, převážně samozřejmě čínské provenience. A aktuálně o jeho využití informuje například Coolpad.

Telefony a tablety Coolpad nejsou v našich končinách příliš známou veličinou, ale v Číně se jedná o poměrně velkou značku se slušným zastoupením na trhu. Firma je aktivní i v dalších kategoriích, ale podle oficiálního vyjádření na sociální síti Weibo to vypadá, že plánují HarmonyOS využít právě u svých telefonů. To je samozřejmě rajská hudba pro Huawei, protože pokud by se jim podařilo přesvědčit více důležitých čínských značek, tak by se mohly naplnit i obavy Googlu a celé embargo by tak mohlo znamenat vzestup reálné konkurence pro amerického behemota.

HarmonyOS už ostatně zaznamenal první úspěchy s adaptací na čínském trhu, ale zatím se jednalo primárně o chytrá zařízení. Gigant Midea už tento systém integroval do celé řady svých produktů, od ledniček až po vysavače. Další v řadě pak byli Meizu, kteří HarmonyOS využijí u svých chytrých světel a moc bych se nedivil, kdyby záhy následovali další. Samostatný systém od Huawei je totiž designován jako univerzální a dá se použít v podstatě na veškerou elektroniku, IoT zařízení a další. Čínský trh ale bude jen prvním lakmusovým papírkem, protože HarmonyOS má mnohem globálnější ambice.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.