Značka Nokia pod křídly čínského HMD Global už samozřejmě není tím stejným dominantním behemotem jako v minulosti, ale stále se jim v některých oblastech nadprůměrně daří. Samozřejmě se nejedná o kategorii špičkových telefonů, ale zejména těch nejlevnějších „hloupých“. Podle čísel agentury Counterpoint jich Nokia poslala na trh plných 11 milionů jen za první čtvrtletí letošního roku. A to vůbec nejsou špatná čísla. Není se tak čemu divit, že firma je v této oblasti velmi aktivní a důkazem toho jsou i dva novinkové modely, Nokia 105 4G a 110 4G.

Oba kousky navazují na své jmenovce z roku 2019, kteří ale neměli přídomek 4G. Právě podpora 4G sítí je největší novinkou a i pro „hloupé“ telefony poměrně zásadní, protože operátoři budou postupně 2G sítě vypínat a možnost kvalitních HD hovorů přes VoLTE se vždycky hodí. Designově pak novinky v podstatě kopírují své předchůdce a jde o velmi kompaktní telefony a minimálními rozměry a pérovou váhou. Ostatně 1.8-palcový displej s rozlišením 160 x 120 displejů moc místa nezabere a zbytek je vyhrazen pro fyzická klávesnicová tlačítka.

Telefon je samozřejmě vyhrazen opravdu jen na hovory, SMS a zcela základní funkce, takže levnější Nokia 105 4G se dokonce ani neobtěžuje s fotoaparátem. Na druhou stranu ale oba kousky mají microSD slot, 3.5 mm sluchátkový audio jack nebo FM rádio. A baterie s kapacitou 1020 mAh v tomto případě určitě vydrží hezkých pár dnů na jedno nabití. Telefony budou ke koupi v několika, často i zářivých, barvách a kvůli partyzánskému stylu představení zatím neznáme ani oficiální ceny. S největší pravděpodobností ale budou podobné jako minule, takže zhruba kolem 20 dolarů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.