Rychlost nabíjení mobilních telefonů nám v poslední době nabrala opravdu pořádné obrátky. Ostatně postupně nám utěšeně rostou i kapacity samotných baterií, takže je nutné pořádně „krmit“. Ještě před pár lety se za rychlo-nabíjení pokládalo třeba 18W, což je dnes v podstatě low-end výkon. Standardem se už pomalu stává minimálně 65W nabíjení a některé špičkové modely neohroženě atakují i 120W hranici. Stejně tak ale rostou i rychlosti nabíjení bezdrátového, které dokonce dohánějí to „klasické“. Možná ale překotnému vývoji zatrhnout tipec regulátoři.

Současným maximem bezdrátových nabíječek a reálně dostupných technologií je 50W, ale měli jsme už možnost vidět výrazně rychlejší pokusy velkých značek. Ti nám naservírovali už i ukázky testování 120W bezdrátových technologií, které zvládnout nabít 4000 mAh kapacitu baterie za fantastických 15 minut. Úžasná rychlost s sebou ale nese i pořádnou porci obav, zejména z bezpečnostních a regulačních důvodů. Čerstvě se tak objevila zpráva, že čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií vydalo v této souvislosti předběžný restriktivní dokument.

V něm v rámci rámcových regulací hovoří o limitování bezdrátových nabíječek pro čínský trh na maximálně 50W. Cokoliv výkonnějšího by se pak teoreticky nesmělo prodávat. Deklarovanými důvody jsou právě obavy ze zahlcení frekvencí a následné zarušení, případně snaha regulovat rozumné pokrytí rádiového spektra. Bezpečnostní důvody pak hovoří o možných rizicích třeba v letecké dopravě a podobně. Otázkou ale zůstává, jak si s 50W limitem poradí výrobci, protože se dá čekat i snaha vše šalamounsky obejít s pomocí „průměrných“ a „maximálních“ rychlostí bezdrátového nabíjení, kde se dá čarovat s čísly.