Po tříleté odmlce to začíná vypadat, že to Xiaomi myslí s návratem k tabletům opravdu vážně. O nové řadě Mi Pad 5 se hovoří už pár měsíců a podle všeho se už konečně datum vydání začíná blížit. Naposledy tomu naznačuje úspěšná evropská certifikace EEC, takže by nové tablety měly být v podstatě za dveřmi. Čínští analytici odhadují zhruba červencový termín, i když jsou v této souvislosti přece jen trochu opatrní. Přece jen už se v minulosti s předpoklady ohledně Mi Pad 5 několikrát spálili. Teď už ale vše vypadá mnohem pravděpodobněji.

Tablety nové řady Xiaomi jsou také cílem neustávajících spekulací ohledně vybavení a informace se navíc v průběhu týdnů záhadně mění. Momentálně tak odborníci razí to, že bude k dispozici hned trojice tabletů z této řady. K základnímu Mi Pad 5 by se tak měly přidat Mi Pad 5 Pro a Mi Pad 5 Pro+. A aktuální novinky čínských zdrojů navíc hovoří o tom, že by všechny měly nakonec mít stejný procesor. Původně se předpokládala diferenciace právě v této oblasti a vše mělo být rozvrstvené od Snapdragonu 860 až po Snapdragon 888. Nemluvě o několika zaručených zprávách o modelech s Mediatekem…

Údajně to ale nakonec nebude tak žhavé a všechny tři kusy by měly dostat do vínku Snapdragon 870. Tedy skoro high-end výkon za solidní cenu čipu, nemluvě o lepší dostupnosti. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi tabletu by tak měly být v displeji a pravděpodobně i fotoaparátech. Nejvyšší verze má mít OLED displej, přičemž ty nižší se prý mají spokojit s LCD panely se 120 Hz obnovovací frekvencí. Všechny ale mají podporovat aktivní dotyková pera (stylusy). Známá je také kapacita baterie, která by s dvojicí 4260 mAh článků měla dosahovat 8720 mAh.

Vůbec poprvé se také objevily i spekulace o předpokládané ceně těchto tabletů. Začínat by tak údajně měly na zhruba 3000 juanech (tedy asi 469 dolarech) a nepůjde tak o nic extra levného.