Korejský gigant Samsung své čipsety Exynos vyrábí už velmi dlouho a vždy je z velké části využíval u svých vlajkových modelů. Šlo o moderní high-end kousky, které ale v porovnání se Snapdragony často kulhaly zejména v oblasti grafického výkonu. Fandové tak obvykle dávali přednost modelům právě se Snapdragony, protože firma měla v nabídce obě verze. V Samsungu si těchto nedostatků ale byli velmi dobře vědomi a jejich reakcí tak byl podpis spolupráce s AMD minulé léto. A kooperace těchto těžkých vah určitě ponese velmi zajímavé ovoce, protože AMD je momentálně na vrcholu rozmachu.

Nedávno jsme se od AMD dočkali ohlášení nové architektury RDNA 2, která by měla dorazit ještě do konce roku. Spekuluje se o tom, že by grafické čipy založené asi na první generaci měly být už součástí čipsetu Exynos 2200, který má s největší pravděpodobností pohánět telefony vlajkové řady Galaxy S22. Podle všeho by mělo jít o čipy vyráběné 4 nm LPE litografií a grafickým výkonem by konečně měly být konkurenceschopné. Tedy spíše konkurenci zdecimovat, protože se hovoří o předpokládaném výkonu výrazně vyšším než u chystaného Adreno 730 u Snapdragonu SM8450, tedy nástupce Snapdragonu 888.

To samozřejmě není podložené ničím konkrétním, protože nové Snapdragony nejsou zatím k dispozici ani v testovací fázi. Ale na GFXBench už se předvedly testovací vzorky Exynos 2200 a porovnání grafických testů s čipsetem Apple A14 Bionic je drtivé. To naznačuje opravdový potenciál nového čipsetu s grafikami AMD, protože zrovna právě na GFXBench byly A14 Bionic velmi silné a dávaly na frak i Snapdragonům. Spolupráce s AMD tak jde Samsungu evidentně k duhu a možná se brzy dočkáme toho, že budou fandové nové Exynosy v telefonech preferovat.