Xiaomi Mi 9 SE už je tu s námi nějaký ten pátek, protože bylo přece jen představeno už na začátku roku 2019. Tento telefon si ale nejenom u nás dokázal vybudovat kultovní status, protože šlo po dlouhou dobu o nejlepší volbu opravdu kompaktního telefonu. Přece jen ne každý touží po pořádném „pádlu“ a Mi 9 SE bylo s necelými šesti palci displeje a štíhlým tělem se 155 g v dnešní době unikátní. Telefon šel na trhu s MIUI 10 založenou na Androidu 9, ale tvůrci ho rozhodně neopustili ani dlouho po vydání.

Původní MIUI 10 tak časem následovaly generační aktualizace na MIUI 11 a MIUI 12. Ale dnes více než dva roky po vydání následuje update na MIUI 12.5, který je založen na pevných základech Androidu 11. Čínská varianta se této aktualizace dočkala už v březnu, ale globální verze Mi 9 SE si musela počkat až do června. Tato aktualizace je označená jako V12.5.1.0.RFBMIXM s přídomkem „Stable“, takže by měla být k dispozici pro všechny globální varianty Mi 9 SE. Bude ale samozřejmě uvolňována ve vlnách, jak je dnes zvykem, takže si ti méně šťastnější majitelé budou muset ještě chvíli počkat.

Celá kauza oblíbenosti kompaktních telefonů je velmi zajímavá, protože drtivá většina trhů dává jednoznačně přednost velkým přerostlým modelům. Na druhou stranu titěrné iPhone SE se prodávaly skvěle, ale tam nehrála pravděpodobně hlavní roli velikost, ale fakt, že šlo s velkým náskokem o nejdostupnější jablečný telefon. Momentálně je favoritem pro milovníky kompaktnějších kousků určitě ASUS ZenFone 8 s 5.9-palci displeje a 169 g váhy, který je ale bohužel také poměrně drahý. Tak třeba se něco v tomto stylu ještě objeví i v midrange kategorii.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.