Procesorům v high-end telefonech momentálně vládne Snapdragon 888 od Qualcommu, který v podstatě nemá zcela srovnatelného konkurenta. Asi nejblíže se ze současné generace dostal Kirin 9000, ale současná anabáze a pád ze slávy pro Huawei je všeobecně známým faktem. Brzy bychom se měli dočkat vylepšené verze Snapdragon 888 Plus, ale tam jako obvykle půjde asi je o hrátky s takty a drobnými vylepšeními bez evolučních skoků. Pracuje se už ale také na příští plné generaci, o které dnes přinesl první reálné podrobnosti známý „únikář“ Evan Blass.

Podle něj bude evoluční skok podložen i litografií, protože se o 5 nm výroby posuneme ke 4 nm. Taiwanský výrobní gigant TSMC sice ještě nezahájil ani testování 4 nm produkce, ale vše už je samozřejmě dopředu naplánováno. Snapdragon příští generace má zatím jen pracovní označení SM8450 a uvidíme, kam tvůrci pro nové jméno sáhnou. Dočkat bychom se měli nových jader Kryo 780 založených na ARM v9 technologii, ale s největší pravděpodobností budou k mání i nějaké ty doplňkové úspornější. Ani o super rychlé paměti pak nebude nouze s podporou čtyř-kanálových LPDDR5 RAM.

Qualcomm ale musí dát pozor i v grafické oblasti, protože jejich náskok se v této kategorii může rychle smrsknout příchodem příští generace Exynosů od Samsung s grafikama od AMD. Chystaný next-gen high-end Snapdragon tak bude mít hned několik samostatných čipů pro grafiku, Adreno 730 jako GPU, Adreno 665 VPU pro zpracování videa a Adreno 1195 DPU pro zpracování zobrazování na displeji. Rozděl a panuj. Dojde také na integrovaný nový 5G model X65 s podporou 1 GHz downlinku nebo 400 MHz Sub-6 pásem, případně audio kodek Qualcomm Aqstic WCD9380/WCD9385. To vše ale pravděpodobně až příští rok.