Současná světová krize a fatální nedostatek výrobních kapacit polovodičů samozřejmě jen zvýraznil obří závislost celého technologického odvětví na několika málo továrnách. Není se tak čemu divit, že se velcí  státní hráči aktivně zabývají plány na rozšíření produkce pod domácí taktovkou. A samozřejmě v případě Číny k tomu výrazně přispěla obchodní válka s USA a memento Huawei, kteří se kvůli embargu americké strany propadli z výšin až do pekel. A plány na expanzi výroby nejsou zrovna skromné, protože Čína plánuje do roku 2024 vyrábět plných 20 % polovodičových komponent.

Tyto projekce pocházejí od analytiků z Boston Consulting Group a citovány jsou v  Nikkei Asian Review. Drtivá většina výroby světové elektroniky je stále situována na čínském území a nepoměr v domácí výrobě polovodičů je propastný. Čínský trh v roce 2020 spotřeboval polovodičové komponenty v hodnotě 143.4 miliard dolarů, ale pouze objem za zhruba 8.3 miliardy dolarů pocházel z domácích zdrojů. Vzhledem k současnému odhadu 6 % čínského pokrytí výroby polovodičů ani plánovaný skok na 20 % nepokryje celou poptávku. A v podstatě ani odhadovaných 25 % do roku 2030…

Polovodičovému světu stále dominují Taiwan s Jižní Koreou, přičemž s velkou ztrátou jsou pak v závěsu Japonsko a Spojené Státy. Čína je ale v této kategorii pozadu technologickou výbavou a letos narychlo zvládnou teprve 28 nm litografii. V následujících letech se dá ale očekávat masivní snaha o stáhnutí technologického náskoku. I když třeba bývalý šéf taiwanskéhol TSMC Morris Chang odhaduje, že bude Čína potřeboval minimálně pět let k dohnání taiwanské a jihokorejské úrovně. Ale z plánovaných 38 velkých světových továren na polovodiče je více než polovina čínská, takže evidentně nic neponechávají náhodě.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.