Technologický pokrok nezastavíte a mašinérie se navíc neustále zrychluje. Není tomu tak dávno, co jsme se konečně dostali nové standardu Wi-Fi 6 (neboli 802.11ax) a prvním mobilním čipem co ho podporoval byl loňský Snapdragon 685. Rozšíření nové technologie proběhlo velmi rychle a ke konci roku už pak byly k mání i první kousky s vylepšeným Wi-Fi 6E. Ale firmy neusnuly na vavřínech a začínají se objevovat informace o tom, že velká jména průmyslu už zahájila práce na čipech pro Wi-Fi 7. I když si samozřejmě ještě chvíli počkáme.

Podle zprávy serveru DigiTimes už velká trojka Qualcomm, Mediatek, Broadcom aktivně pracuje na vývoji čipů s Wi-Fi 7 a střízlivým odhadem by měly být připraveny k nasazení v horizontu zhruba 2-3 let. Oficiálním označením bude tentokrát 802.11be, ale obecně už se stejně jako u minulé generace bude využívat v podstatě všude jen Wi-Fi 7. A podle všeho se máme na co těšit, protože se asi dočkáme masivního nárůstu teoretických rychlostí. Ze současných maximálních 9.6Gbps u Wi-Fi 6 bychom měli poskočit na závratných 30Gbps. To jsou setsakra vysoká čísla.

 

K nim se dopracujeme díky celé řadě nových vylepšených technologií a novinek, jako je třeba až 8 datových streamů (oproti 4 u současné generace) nebo CMU-MIMO. Po dlouhé době bude k mání i třetí vysílací frekvence a ke 2.4 GHz a 5 GHz přibude navrch 6 GHz pásmo. Všechny by měly pracovat společně a rozšíří se i šířka jednoho kanálu se 160 MHz na 320 MHz. A zapomenout nemůžeme ani na novou metodu s modulací signálu 4096QAM. Pokud těmto magickým technologickým pojmům nerozumíte, tak to vůbec nevadí. Stačí jen vědět, že Wi-Fi 7 bude opět pořádný skok vpřed.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.