Některé čínské značky za sebou mají navzdory koronavirové epidemii opravdu parádní výsledky v roce 2020 a tak se není čemu divit, že měli velké oči i v odhadech prodejů pro rok 2021. Třeba takoví Xiaomi bylo loni rekordní a velmi úspěšně začali zabírat místo uvolněné padajícími titány z Huawei. Nebyla tak nouze o velkohubá prohlášení a vzduchem létaly plánované desítky milionů prodejů bez omezení. Realita ale možná bude mnohem střízlivější a vypadá to, že i čínští žraloci začínají své prvotní odhady významně korigovat.

Alespoň o tom hovoří aktuální zpráva novinářů z DigiTimes, která se opírá o výpovědi zasvěcených vysoce postavených činitelů těchto firem. Podle všeho se minimálně trojice Xiaomi, OPPO a Realme postavila realitě čelem a v průběhu posledního měsíce začali korigovat plánované odhady prodejů svých telefonů. Zásadním faktorem totiž není ani tak doznívající pandemie a její následky, ale hlavně pokračující a vlastně se spíše prohlubující nedostatek polovodičů. Ten začíná značně doléhat i na průmysl výrobců mobilních telefonů a reálně hrozí obří zpoždění v dostupnosti mnoha chystaných modelů.

Samozřejmě se ale nedá pominout ani poničení trhu covidovou pandemií a znát je to například na indickém trhu. Jak pro Xiaomi, tak i pro Realme totiž Indie patří k jednomu z nejdůležitějších trhů a propad může významně ohrozit jejich celková čísla. Jen pro představu, Xiaomi za rok 2020 v Indii prodali plných 41 milionů kusů svých telefonů, při celkových globálních 146 milionech. Masivní propad indického trhu je při současné situace skoro nevyhnutelný a je tak jen logické, že firmy raději začaly snižovat svá možná přestřelená prohlášení, očekávání a prvotní odhady pro letošní rok.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.