Lednové rozhodnutí amerického ministerstva obrany o zařazení Xiaomi na sankční listinu se setkalo s nepochopením snad všech zúčastněných i nezúčastněných. Firma samozřejmě neváhala a obratem podala stížnost k americkým soudům, protože šlo o zcela nepodložená a v zásadě nesmyslná obvinění. Soud jim posléze dal v plném rozsahu zapravdu a dnes s definitivní platností nabývá právní moci jejich rozhodnutí a Xiaomi tak musí být okamžitě odstraněno ze sankční listiny ministerstva obrany USA.

Čínská firma vše samozřejmě publikovala na sociálních sítích a oficiální vyjádření se objevilo i na stránkách hongkongské burzy. Jedním ze zásadních omezení kvůli zařazení na sankční listinu totiž byl i zákaz pro americké firmy k nákupu, obchodování a vlastnění akcií Xiaomi. Tyto restrikce tak kompletně padají a vše se tak vrací k normálu. K celé kauze se samozřejmě vyjádřily i špičky Xiaomi / Redmi, jako Lei Jun nebo Lu Weibing a s povděkem kvitovali velké soudní vítězství. Podle jejich slov se tak jen potvrdilo to, co od začátku říkali v podstatě všichni obeznámení se situací na technologickém trhu.

Hlavním obviněním proti Xiaomi totiž bylo označení firmy jako CCMC, tedy jako firmy napojené na čínskou komunistickou armádu. A jak později vyšlo najevo díky americkým novinářům, tak hlavním důkazem tohoto spojení bylo udělení státního vyznamenání pro šéfa Xiaomi. Na rozdíl od konkurence z Huawei tak propojení s čínskou armádou nebo vládou není ani vzdálené. Lei Jun tak jen zopakoval, že Xiaomi je otevřená, transparentní a veřejně obchodovatelná společnost se zcela nezávislým vlastníkem a managementem. Nu, aspoň nějaké dobré zprávy v přetrvávající americko-čínské obchodní válce.