Každá z velkých značek výrobců telefonů má svoji vlastní více, či méně robustní systémovou nadstavbu základního Androidu. Ať už hovoříme například o Oxygen OS od OnePlus, MIUI od Xiaomi nebo EMUI od Huawei. A právě poslednímu jmenovanému už definitivně zvoní umíráček, protože firma s konečnou platností přechází na vlastní kompletně samostatný systém HarmonyOS. Jde samozřejmě o následek dopadů amerického embarga a ztrátu přístupu ke službám Google. Huawei to chvíli trvalo, ale nyní jsou jednoznačně připraveni k razantní změně.

Předpokládal se postupný ústup ze scény a pozvolný přechod, ale Huawei je evidentně odhodlán k zásadnímu řezu. Velmi vypovídající je dnešní změna názvu oficiálního účtu EMUI na čínské sociální síti Weibo, který se bez pardonu přejmenoval na HarmonyOS. Navzdory tomu, že na Weibo existoval předem i samostatný účet právě pro HarmonyOS. Jde tak o další jasný krok ke kompletnímu odstřižení a pohřbení celé platformy EMUI. Pro fanoušky a majitele existujících telefonů s EMUI se toho ale naštěstí v podstatě zase tolik nemění.

Huawei už před časem oznámil plány na aktualizaci drtivé většiny existujících přístrojů s EMUI na novou verzi HarmonyOS. Poslední skoro dva roky už jejich telefony stejně ztratily podporu služeb Google a EMUI tak spoléhalo na vlastní ekosystém Huawei Mobile Services (HMS). Takže by přechod měl být v zásadě hladký a bezbolestný. Firma také plánuje nabídnout HarmonyOS k užívání i konkurenci a dá se skoro předpokládat, že by některé z menších značek mohly (samozřejmě pro čínské verze telefonů) k tomuto řešení sáhnout. No, ještě to bude zajímavé.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.