V důsledku dopadů amerického embarga se Huawei už dva roky řítí do propasti, tedy alespoň v některých odvětvích své činnosti. Ztráta přístupu k moderním výrobním možnostem továren na čipsety výhledově umrtvila jejich ambice s telefony, protože nemají možnost své pokročilé technologie vyrábět. Čína se sice snaží továrny postavit na vlastní půdě, ale to bude vyžadovat čas a obří investice. Dříve vlajková mobilní divize značky se tak možná dočká umrtvení, i kdyby jen dočasného. Ale Huawei velké ambice rozhodně nevzdává a publikované interní memo zaměstnancům společnosti to jen potvrzuje.

Agentura Reuters totiž včera zveřejnila interní memo zaslané zaměstnancům firmy samotným zakladatelem Huawei, Ren Zhengfeiem. V něm hovoří o zaměření firmy na softwarovou stránku věci a snaze o dominanci v této oblasti na světovém trhu. Vysvětluje to tím, že vývoj v softwaru je mimo kontrolu USA a firma tak bude mít možnost nezávislosti a autonomie. Výhledově také zmiňuje „zmražení“ vývoje pokročilého hardwaru kvůli dopadům sankcí a primárně tak vidí budoucnost Huawei v nových softwarových ekosystémech.

Ostatně Huawei už je v této oblasti v poslední době velmi aktivní, ať už hovoříme o vývoji operačního systému HarmonyOS nebo cloudového AI systému Mindspore. Vše bude samozřejmě záležet na tom, jak se firmě podaří oslovit i konkurenci ohledně zapojení do jejich ekosystémů. Minimálně na čínském trhu k tomu mají velmi slušné předpoklady a jejich plány na budoucí dominanci určitě nejsou nereálné. Pro fanouška mobilních telefonů je ale (minimálně dočasná) ztráta jejich telefonů smutným faktem a moc pozitivního se na tom najít nedá.