Hodnocení recenzenta

Značka Realme se celkem úspěšně stabilizuje na našem trhu a Realme 8 5G je sázka na jistotu. Prakticky vše, co telefon dělá, dělá dobře a nepotřebuje k tomu ani tučné konto. 90 Hz displej, odladěný operační systém, foťák, NFC, 3,5 mm jack, dobrá výdrž - všechny hlavní body. Snad jen to nahrávání videí by se mohlo zlepšit a nepřidávat tolik toho balastu v podobě předinstalovaných aplikací.

8
x/10

S příchodem 5G sítí i na naše území, musí také přibývat elektroniky, která z toho dokáže těžit. Realme 8 5G je jedním z telefonů, který vám nevyluxuje peněženku a přesto moderní 5G sítě zvládá. Co ale vlastně telefon umí, kromě zmiňovaných sítí páté generace? To se dozvíte z naší recenze Realme 8 5G!

Za zapůjčení Realme 8 5G děkujeme českému zastoupení značky Realme!

Balení – obvyklý základ

Krabička je vyvedená v netradiční sytě žluté barvě, nicméně obsah je už standardní. Nabídne USB-C kabel, 18W nabíječku, nějaký ten manuál a velmi těsný kouřový kryt na telefon. Jeho nasazení mě stálo poměrně hodně sil, obepíná totiž telefon opravdu pevně. Vnější lem je vyvýšený, takže i když telefon pokládáte displejem dolů, nebude poškrábaný.

Design a zpracování – prakticky bez připomínek

Zde, v nižší střední třídě, není prostor pro nějaké ty experimenty nebo inovace v designu a tak se Realme drží zaběhnutého standardu. Displej o rozměru 6,5 palce vévodí přední straně, záda jsou krytá také sklem (alespoň na dotek tak působí) a rámeček je plastový, nikoliv ale lacině působící. Výhodou plastového rámečku je minimálně to, že je při pádu na tvrdý povrch měkčí a nejsou na něm odřeniny tolik vidět a také nemá žádné přechody pro antény.

Realme 8 5G ve své celé kráse

Realme 8 5G ve své celé kráse

Na levé straně rámečku je kolébka hlasitosti, která je příjemně pevná, neviklá se a má jistý stisk. Nad kolébkou je také slot pro dvě NanoSIM a dokonce paměťovou kartu. Na druhé straně je ve stejné výšce odemykací tlačítko, které je zároveň i snímačem otisků. Nemnoho telefonů má čtečku takto řešenou a je to příjemná změna. Umístění čtečky do zapínacího tlačítka je fajn, co ale tolik fajn není, je jeho umístění přesně proti kolébce hlasitosti. Alespoň v mém případě jsem neustále mačkal při odemykání nebo změně hlasitosti zapínaní a obráceně. Více ergonomické by bylo tlačítka vůči sobě posunout nebo je případně umístit jen na jednu stranu telefonu.

Spolehlivost čtečky byla v lepším průměru, není z nejrychlejších ani nejpřesnějších, ale každodenní používání mě posléze utvrdilo, že se spíš musí vychytat její pozice a pak funguje skvěle.

Realme 8 5G

Realme 8 5G

Horní hrana rámečku je značně podobná typickému znaku detektiva Kojaka – nic na ní není. Zato spodní strana má napilno a obsahuje 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, mikrofon, USB-C konektor i hlasitý reproduktor.

Na spodní straně se toho děje spousta

Na spodní straně se toho děje spousta

Zpracování telefonu mě příjemně překvapilo, protože i když jsem hledal, co bych tak mohl vypíchnout nebo vytknout, moc jsem toho neobjevil. „Camera-bump“ na zádech je relativně decentní, nevystupuje víc, než je zvykem, plastový rámeček je bez chyb a bez otřepů nebo jiných nedokonalostí. Skla perfektně lícují, tlačítka se neviklají. Opravdu se dostáváme do situace, kdy i levné telefony mohou být pocitově fajn. Není tomu zase tak dlouho, kdy i telefony vyšší střední třídy, měly nějaké nedokonalosti, příšerné plasty, které byly měkké a celý telefon se kroutil, nebo někde prosvítal displej. To je dneska možné najít opravdu jen u zařízení, která jsou na těch nejnižších příčkách v hierarchii.

Realme 8 5G by měl být dostupný ve dvou barevných provedeních, a to Supersonic Blue a Supersonic Black. Rozměry telefonu jsou 162,5 x 74,5 x 8,5 mm s váhou 185 gramů.

Displej – prostřelená selfie

Displej, kterým Realme 8 5G disponuje, má 6,5 palce a jde o IPS panel s rozlišením 1080 x 2400 pixelů s obnovovací frekvencí 90 Hz. Papírově tedy vypadá jako dobrý parťák pro střední třídu s přídavkem vyšší obnovovací frekvence než bylo doposud obvyklé. V levém rohu je umístěná selfie kamerka s rozlišením vysokých 16 MPx a relativně dobrou světelností objektivu f/2.1.

Realme 8 5G má povedený 90 Hz displej

Realme 8 5G má povedený 90 Hz displej

Ještě nedávno bylo trendem extrémně vysoké rozlišení a spousta telefonů měla QHD a někdy i 4K na malém displeji v telefonu. Reálný přínos je v takovém případě v zásadě jen negativní.
Dnes, o pár let později, je to vysoká obnovovací frekvence. Technologie, kterou spousta PC hráčů používá každý den už několik let.
Standardních 60 Hz je dnes spíše do kanceláře a je fajn, že se výrobci pohybují tímto novým směrem. Na druhou stranu také doufám, že se to opět nezvrhne v soutěž o větší číslo na krabičce a nutnost mít 360 Hz panel v telefonu.

V nastávajících slunných dnech se také hodila vysoká svítivost displeje, která je v manuálním režimu 480 nitů a v automatickém až 600 nitů. Takže i používání při venkovním ostrém slunci bylo na telefonu vždy vidět vše, co bylo potřeba.
Barvy jsou syté s vysokým kontrastem a ani černá není úplně marná, byť se stále jedná o IPS displej. Sám jsem už dlouhé roky zvyklý na AMOLED panely, ale Realme 8 5G mi při používání nijak nevadilo. Na prohlížení netu, fotek a hraní je skvělý.

Vyšší obnovovací frekvenci si musí uživatel manuálně zapnout v nastavení pod Displej a jas. Lze vybrat z 60 Hz, 90 Hz nebo lze ponechat nastavení na systému, aby vybral nejvhodnější nastavení sám. Přechod na 90 Hz je při pohybu systémem, ale i dalšími aplikacemi, typicky prohlížeč nebo Facebook, opravdu plynulejší a příjemnější na oči. Rozdíl mezi 60 Hz a 90 Hz není až zase tak velký, jako je například mezi 60 Hz a 144 Hz, nicméně je na první pohled vidět. Je fajn, že se i tato funkcionalita přesouvá z počítačových monitorů do telefonů. Sám jsem zvyklý na 144 Hz monitor již pár let a z přechodu na 60 Hz mě vždy bolí oči.
Zdálo by se, že je to ideální situace i pro mobilní hráče s takovým displejem. Jenže ouha, osazený hardware nemá šanci na 90 FPS ve hrách dosáhnout, alespoň ne v AAA titulech. Stále se jedná o nižší střední třídu, která ani nemůže tak náročný úkol zvládat. Nicméně 60 FPS je meta, kam se hardware dostane bez potíží, takže hraní je bezproblémové a plynulé.

Pozorovací úhly jsou také celkem příjemné. Nějaké lehčí zkreslení nebo zabarvení je vidět až při extrémním náklonu telefonu.
Kvůli použití IPS displeje nemá telefon obdobu funkce Always on. Budete se tedy muset spokojit s černým displejem. Naštěstí se dá v systému nastavit i probuzení zvednutím telefonu, takže se můžete podívat například na notifikace nebo čas. Zamrzí ale nepřítomnost notifikační LED, která by mohla částečně absenci Always on nahrazovat.

Naopak mě nadchly má oblíbená gesta pro uzamčení a probuzení telefonu poklepáním – DT2W a DT2S – a to i na zamykací obrazovce. Člověk pak nemusí hledat tlačítko a jen poklepe kamkoliv na displej.

Hardware a výkon – univerzální pracant

Realme vsadilo v této cenové hladině na poměrně dobrou kartu – MTK Dimensity 700. Byť se jedná o SoC nižší třídy, je to schopný a moderní čip, který zvládá všechny požadavky dneška, a to včetně 5G sítí. Dimensity 700 je osmi jádrový procesor (4x Cortex-A76 a 4x Cortex-A55), vyrobený moderním 7nm výrobním procesem a sekunduje mu grafický čip Mali-G57 MC2 a 4 GB RAM. Ve vyšších variantách výbavy telefonu se pak lze setkat se 6 GB. Základní interní paměť má 64 GB, ve vyšší verzi pak 128 GB. Pro ty, kdo jsou lačni po větší kapacitě, je pak připraven slot na paměťovou kartu typu MicroSDXC.
Samozřejmostí je pak podpora všech LTE sítí a to jak našich, tak všech ostatních a to samé platí i pro 5G sítě. Pokud chcete používat telefon jako například hotspot s opravdu nízkou odezvou a vysokými rychlostmi, je levný telefon jako Realme 8 5G vlastně docela dobrá investice.

Na druhé straně jsou ale i negativa vyplývající přímo z kategorie SoC, kam Dimensity 700 spadá. Tím je výkon, který nemá dostatek „koní“ pro nahrávání videa při 60 snímcích za sekundu, což považuji i v této cenové relaci za trochu nešťastné. Ani 720p rozlišení nemá tuto možnost, byť slow motion video telefon umí nahrávat.

Ostatní výbava zahrnuje snad veškeré dostupné technologie, včetně NFC, podpory všech hlavních satelitních navigací (GPS, Glonass, BeiDou, Galileo, QZSS), všech moderních mobilních sítí, podporou Bluetooth 5.1 i s LDAC a apt-X HD, umělé inteligence pro vylepšování integrovaného fotoaparátu, zmiňovanou obnovovací frekvenci displeje 90 Hz a spoustu dalšího.

Co se reálných výkonů týče, telefon mě opravdu mile překvapil. Systém jede jako skvěle promazaný stroj, bez záseků, bez zádrhelů a většinu času (pokud si to uživatel zapne v Nastavení) i na oněch 90 FPS. Ale o systému až později.
Na řadu přicházení nějaké ty benchmarky a hry. Obzvláště tedy hry. Obával jsem se, že AAA tituly, jako je PUBG nebo Genshin Impact bude jedním velkým průšvihem, ale Mali-G57 MC2 mě dokázalo docela rychle přesvědčit, že by mi pro moje herní ambice na telefonu bohatě dostačoval. Všechny hry jedou na konstantních 60 FPS bez zádrhelů. Občas si tedy telefon nastaví nižší rozlišení a na kvalitě je to pak celkem znát, ale to je prostě daň na cenu telefonu. Nicméně není problém si plynule zahrát téměř cokoliv.

Operační systém – Realme UI 2.0

Nečeká nás žádné překvapení, telefon je postavený na upraveném Androidu 11 s grafickou nadstavbou Realme UI V2.0. Jedná se tedy o nejnovější sestavu, kterou si můžete v době psaní recenze pořídit.

Je to moje první setkání s Realme a s jejich Realme UI a popravdě musím říct, že mi připadá od první chvíle skvělé. Všechno funguje perfektně, systém je svižný a jediné drobnější zaseknutí je jen tehdy, pokud se na pozadí aktualizuje větší počet aplikací z Google Play, ale to je z pohledu ceny a HW opravdu drobnost.

Jakékoliv načítání aplikací nebo nějakých agend v nastavení si nezadá i s dražšími telefony a s Realme je radost pracovat.

Plocha výchozího Launcheru

Plocha výchozího Launcheru

Co si zaslouží extra pochvalu jsou možnosti, které operační systém nabízí uživateli. Tolik drobností, co si nastavit, od témat, ikon, popisků, barev všech možných elementů, fontů atd. v tak příjemném a logickém prostředí jsem dlouho neviděl. Systém má také obchod se všemi možnými tématy jak zdarma, tak placenými. Lze nastavovat některá gesta na ploše, gesto pro zapnutí i vypnutí telefonu poklepem na displej, gesta na  čtečce otisků nebo zapnout postranní lištu s vlastními aplikacemi.

Bohužel jsou tu i negativa a těmi jsou předinstalované aplikace a různé návrhy na nové a trendy aplikace, notifikace s tím samým obsahem. Na ploše je několik složek, které po rozkliknutí zobrazují „Doporučené aplikace“, pak složka s „Hot games“, „Hot Apps“ a „More apps“. Ne každý uživatel se chce zabývat nějakými přednastavenými aplikacemi, notifikacemi, ikonami, složkami a všemožným nastavováním a odinstalováním balastu.

Na druhou stranu je možné všechno odinstalovat nebo alespoň zakázat, a telefon je pak relativně čistý od všech těch nesmyslů.

Takže celkový pocit z používání, i s tím černým puntíkem z předinstalovaných aplikací, musím říct, že je skvělý.

Baterie a výdrž – kvalitní základ na dva dny

Telefon je sice poměrně tenký, jen 8,5 mm, ale v Realme do něj dokázali dostat akumulátor s kapacitou krásných 5000 mAh. Pokud by náhodou výdrž nestačila na celý den, je k dispozici ještě rychlé nabíjení o síle 18W. Což se sice nemusí zdát na první pohled tak moc, spousta dnešních telefonů má nabíjení i s několikanásobně vyšším proudem, ale je lepší mít alespoň to, než nic.

Popravdě se musím přiznat, že jsem telefon neměl tak dlouho, abych dokázal napsat nějaká přesnější čísla výdrže. A ani Home Office a deštivé počasí tomu zrovna moc nepřidávalo.

Snažil jsem se alespoň nějak hrát, fotit a sjíždět občas sociální sítě, sem tam zavolat, abych telefon nějak vytížil uměle, když to nešlo „přirozenou“ cestou.
Bohužel ani v Nastavení v sekci Baterie a výdrž není typický graf spotřeby, jen procentuální spotřeby u jednotlivých aplikací, takže z toho člověk nepozná, kolik si třeba telefon vzal přes noc, pokud si to nezapamatuje.

Naštěstí jsem nenarazil na špatné chování systému, žádný battery drain přes noc nebo zvýšenou spotřebu některé z nainstalovaných aplikací, ani systému samotného. Většinou jsem musel telefon nabíjet tak jednou za jeden a půl, spíš dva dny

Konektivita – GPS, volání a sítě

Prim hrají, samozřejmě už podle názvu, 5G sítě. Ty nejsou u nás zase tak rozšířené a telefonů, které by je zvládaly ani tolik není. Ale jedná se samozřejmě o krok blíže k budoucnosti, takže pokud si plánujete nechat telefon pár let, bude připravený na extrémně rychlý mobilní internet.

Jen pro upřesnění, níže uvádím výčet 5G pásem, která Realme 8 5G podporuje:

5G Bands: 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA

Co se týče podpory ostatních LTE sítí, tak naše nejrozšířenější LTE B20 a B3 jsou samozřejmě zastoupeny v plné síle.

První, co mě napadlo, když jsem zapínal mapy při nedávné procházce přes město až do krásně rozkvetlé botanické zahrady v Pražské Troje bylo, jak bude MTK zvládat navigaci. Historicky to nebývala velká sláva a konkurence byla skoro vždy lepší. No, časy se mění a MTK dokáže i při offline režimu, tedy jen za podpory satelitů, bez okolních sítí nebo Wi-Fi navigovat perfektně. Zaměření je dílem okamžiku a pozice je přesná na pár metrů maximálně. Ani vyšší zástavba města nedělala telefonu problémy. Po zapnutí A-GPS a dalších pomocníků se situace ještě samozřejmě zlepšila. Tady opravdu nemám co bych mohl vytknout, GPS je za jedna s hvězdičkou.

Ostatní připojení, ať už se jedná o GSM sítě, LTE, NFC, vše v pořádku. Nesetkal jsem se s výpadky nebo podezřele nízkým signálem. Co se týče Bluetooth, neměl jsem problém připojit kterákoliv ze svých sluchátek od Sony WH-1000XM3 až po nějaké neznačkové sportovní pecky (tedy, než že bych v éře celoročního Home Office cvičil…). I vysílání signálu do malého DAC přes Bluetooth bylo bezproblémové, hudba hrála bez jakéhokoliv zasekávání nebo odpojování.

Fotoaparát – méně je opravdu někdy lépe

Realme samozřejmě nemůže chybět v závodě o co největší počet objektivů a startuje rovnou se třemi na zádech a jedním vepředu. O tom, že není nejlepší mít speciální objektiv na rozdílné scény, jsme se přesvědčili už mnohokrát. Tedy alespoň to platí u nižší a často i střední třídy. U highendu je situace, díky vysoké kvalitě komponent, lepší.

Nicméně u Realme 8 5G jsme se nedočkali situace, kdy je fotoaparát nepoužitelný. Hlavní snímač s rozlišením 48 Mpx a clonou f/1.8 a PDAF zaostřováním je za dne celkem schopný a při troše štěstí a umu dokáže vyprodukuje solidní snímky. Sekundární objektiv, který je určený pouze pro focení objektů, které jsou ve vzdálenosti 4 cm od telefonu, je prakticky ve všech ohledech horší než ten hlavní. Mnohem raději bych uvítal širokoúhlý objektiv, i když je mi celkem jasné, že by nebyl moc kvalitní, přece jen je jeho využitelnost větší než pofidérní „makro“.

Fotoaparáty na zádech telefonu

Fotoaparáty na zádech telefonu

Třetí objektiv slouží pouze jako senzor hloubky a měl by být černobílý. Uživatel se do něj bohužel nemůže přepnout (jako to mívali některé telefony Huawei). Přece jen černobílé fotky ze snímače bez Bayerovy masky jsou vždycky lepší.

Stabilizace obrazu je pouze softwarová a při nahrávání videa zabere opravdu velkou část čipu a výsledný obraz je tak hodně přiblížený a nepříliš kvalitní.

Denní fotky za dobrého světla jsou opravdu fajn a Realme mě vlastně mile překvapilo. Ve všech rozích je sice vidět neostrost použité čočky, ale celkovou fotku to moc neovlivňuje. Dynamický rozsah je dostatečný, aby se neobjevovaly větší přepaly. Barvy zůstávají poměrně věrně zachované i při horším světle. Sice má telefon chvílemi problém se sytě zelenou, ale to není nic, co by se neopakovalo i u jiných telefonů. Rozhodně mě potěšilo focení panorama, skládání výsledné fotky je rychlé a málokdy se stalo, že by ve výsledné fotce byly vidět přechody nebo další neduhy typické pro panorama.

V horším světle, nebo v interiéru, se sice kvalita fotek rychle snižuje, detaily se ztrácí a slévají do sebe, ale od telefonu s cenou lehce nad 5000 Kč to není úplně nepoužitelné.
Na automat jsou snímky ve špatných podmínkách někdy až příšerné, i když se nejde moc divit. Světla bylo opravdu málo, viz. galerie.

Na záchranu je tu speciální Noční režim, který slibuje, jako obvykle, úžasné noční fotky. Noční režim je dobré používat ve chvílích, kdy je už opravdu špatná viditelnost nebo téměř noc, protože pak dokáže vyprodukovat skutečně slušné záběry a stačí pro to jen pevnější ruka. Výsledek mě vážně překvapil, protože jsem očekával opět takový ten dnešní standard, kdy je fotka celá tak prosvětlená, že je ve výsledku bez dynamiky, plochá a nezáživná (koukám na tebe, můj P30 Pro). Implementace Nočního režimu mají v Realme zmáknutou a není potřeba se krásných nočních fotek obávat, byť se nejedná o drahý telefon. Režim přidává dostatečně dost dynamiky, nepřepaluje, má příjemné barvy a dostane do fotek zpět poměrně hodně detailů, které se kompletně ztrácí při použití automatického režimu.
Snad budou rozdíly vidět v galerii, největší rozdíl je u prvního snímku.

Video je asi největší mínus nejen tohoto odstavce, ale celého telefonu. 30 snímků za sekundu v 1080p je opravdu nejnižší základ, na který bych byl ochoten přistoupit v roce 2021. Je opravdu škoda, že osazený SoC Dimensity 700 nezvládá nahrávání při 60 fps. Absenci záznamu do 4K telefonu samozřejmě odpouštím.

Kvalita záznamu je také trochu nevalná, videu chybí detaily a zvuk je nahrávaný pouze v mono režimu – telefon má jen jeden mikrofon. Dynamický rozsah je celkem OK, ale přepaly se již objevují celkem běžně.

Potěšilo mě ale zaostřování, které nedělá cavyky a funguje dobře a rychle

Aplikace se nese přesně v zažitých trendech posledních pár let, vlastně tam není nic zajímavého ani nového. Funguje ale spolehlivě a člověk už intuitivně ví, kde a co hledat. Až na časovač a zobrazovaný ořez (16:9, 4:3, 1:1 nebo Full screen), které se musí vytáhnout s lišty vlevo, kde je HDR, blesk atd.

Pro účely focení selfie, je k dispozici 16 Mpx kamerka v levém rohu telefonu. Její kvalita je poměrně dobrá, sice nemá širokoúhlý objektiv, který by se hodil, ale barvy i detaily jsou určitě v lepším průměru.

Já, mé druhé já a Realme

Já, mé druhé já a Realme

Zvuk – možnosti jsou fajn

Proč možnosti? Protože starý dobrý 3,5 mm jack na sluchátka je pro mě pořád ještě praktická vychytávka. A od doby, co jsem přesedlal na IEM sluchátka (KZ, TinHiFi, Blon), která jsou téměř vždy drátová, ještě víc.

Výsledný zvuk z 3,5 mm jacku mi připadal dostatečně kvalitní, aniž bych se musel poohlížet po nějaké náhradě. Je plný, detailní a je dostatečně silný, aby „utáhl“ sluchátka, řekněme do 80 Ohmů, s dostatečnou dynamikou a hlasitostí.

Sluchátkový jack ve svém přirozeném prostředí

Sluchátkový jack ve svém přirozeném prostředí

Další možností připojení je samozřejmě Bluetooth, které je zastoupeno ve verzi 5.1 a díky odkoupenému patentu Sony, má podporu i LDAC. Takže pokud chcete poslouchat v opravdu vysoké kvalitě i bezdrátově, kromě obligátní podpory tohoto kodeku na obou stranách, Realme 8 5G vás nenechá ve štychu. Pro ostatní než audiofily jsou tu připravené kodeky aptX HD nebo SBC pro největší kompatibilitu.

Poslední slovo si zaslouží hlasitý repráček, který je ale trochu uřvaný a chybí mu tělo. Nicméně hlasitý je dostatečně při vaření byl celkem dobrým společníkem.

Závěr recenze Realme 8 5G

Příchod nových technologií si žádá vždy nové zařízení a Realme 8 5G je připraveno. Podpora 5G sítí, ale i zbytek výbavy z něj dělá fajn možnost pro ty, kdo nechtějí za telefon dát víc, než je nutné.
Foťák fotí slušně, 3,5 mm jack, NFC, multi slot pro dvě SIM a MicroSD kartu, skvělý displej s podporou vysoké obnovovací frekvence 90 Hz a dobře odladěný operační systém Android s Realme UI 2.0 navrchu a to v nejnovější jedenácté verzi. Skvělé jsou také možnosti úprav operačního systému skrze témata. To jsou opravdu silné body, o které se dá celé zhodnocení opřít.
Samozřejmě se nejdou i nějaké ty černé body – nahrávání videa v 1080p při 30 snímcích za sekundu a jen s mono zvukem a makro čočka, předinstalované aplikace a neustálé návrhy aplikací z App Marketu a notifikace s tím samým tématem. Naštěstí se to dá ale poměrně rychle vyřešit, ale byl bych radši, pokud by se to nemuselo řešit vůbec.

Takže koupit nebo nekupit Realme 8 5G? Za mě rozhodně koupit. Jestli neplánujete měnit telefon další řekněme dva roky a máte menší rozpočet je Realme dobrou volbou.

A ještě jednou díky Realme za zapůjčení Realme 8 5G na recenzi!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.