Korejský Samsung v březnu představil velmi povedenou trojici modelů střední třídy, se kterými hodlá znovu dobýt tento segment trhu. Modely Galaxy A52, Galaxy A52 5G a Galaxy A72 se bez debat opravdu vyvedly a prodejní čísla, stejně jako odezva fanoušků, jsou na výborné úrovni. Ne vše je ale růžové, protože se podle informací korejského tisku firma potýká se zásadními problémy s výrobou těchto modelů, které jsou zapříčiněny globálním nedostatkem čipů. To už je bohužel ohraná písnička, kterou v poslední době naneštěstí slýcháme stále častěji.

Všechny tři modely byly oficiálně uvedeny pouze v Evropě a například v USA je k dostání jen jeden jediný z nich, A52 5G. Rozsáhlejší plány na uvedení těchto kousků na ostatních trzích byly z dubnového termínu zatím posunuty na neurčito a není jasné, kdy k nim dojde. Naštěstí u nás to zatím na nějaké nedostatky nevypadá a zběžný pohled do zásob velkých obchodů ukazuje trhovou dostupnost všech těchto kousků. Prozatím tak asi patříme k těm šťastnějším, i když je samozřejmě těžké odhadovat, jak dlouho tato situace vydrží. Pokud máte tyto telefony „v merku“, tak bych asi příliš nečekal.

Vše je paradoxně způsobeno nedostatkem čipů právě z továren Samsungu. Použité Snapdragony 720G a 750G jsou totiž vyráběny 8 nm litografií LPP právě technologiemi korejského giganta. Samozřejmě nejde o jediné chybějící komponenty, ale asi o ty nejzásadnější. Situace a trhu zkrátka není dobrá a podle všeho se jen tak nezlepší, jak už přiznali i zástupci přímo Qualcommu a Samsungu. Kombinace koronavirové epidemie, přírodních katastrof na Taiwanu a vysoké poptávky je pro globální technologický trh momentálně opravdu smrtelná. A bude hůř.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.