Tak tu máme další z nových procesorů Mediateku, který to s rozmachem myslí opravdu vážně. Taiwanskému výrobci křemíkových zázraků se v poslední době nebývale daří a snad už definitivně se jim povedlo zbavit lehce pofidérní pověsti z minulosti. A pomoci jim k tomu určitě bude chtít i nový 5G čipset Dimensity 900, který byl dnes oficiálně představen veřejnosti. Jde o další z těch levnějších kousků pro střední třídu, ale to neznamená, že nebude mít dostatek výkonu. Ostatně jde o čipset založený na moderní 6 nm litografii.

Výkon na papíře rozhodně nevypadá špatně a samozřejmě jde opět o osmijádrový kousek nabízející dvojici jader Cortex A78 taktovaných na 2.4 GHz, které doplní hned šestice jader Cortex A55 se 2 GHz frekvencí. Podpora LPDDR5 RAM a UFS 3.1 vnitřních pamětí se dnes určitě bude hodit i ve střední třídě, stejně jako solidní grafické jádro ARM Mali G68 MC4. Mediatek také zmiňuje nový APU čip pro umělou inteligenci. Zatím se k prvnímu použití tohoto čipsetu nikdo nepřihlásil, ale určitě se velmi brzy zájemci jen pohrnou. Co třeba POCO nebo Redmi ?

 

Dimensity 900 5G se nebojí výzev ani v ostatních oblastech a nabídne podporu FullHD+ displejů se 120 Hz obnovovací frekvencí a zvládat má i vizuální 4K HDR vylepšení. Za zmínku pak stojí i podpora Wi-Fi 6 nebo širšího spektra 5G frekvencí.  Midrange 5G čipsety už dnes patří k těm nejžádanějším a výhledově tomu asi ani nebude jinak. Mediatek má stále před Qualcommem náskok v cenové politice a ve střední třídě je více než vyrovnaným partnerem i v celkovém výkonu. A zákazník si jen spokojeně mne ruce, jak nám konkurenční boj hezky tlačí pokrok.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.