Chytrou domácnost jsme si před několika lety stěží dokázali představit, ale dnes už není ničím neobvyklým. Snad každý z výrobců má ve svém portfoliu produkt určený právě pro takovou domácnost a díky tomu existuje poměrně dost platforem nebo ekosystémů. I když sice některá zařízení a produkty fungují na více platformách, stále jde spíš o ojedinělé záležitosti. Proto v roce 2019 vznikl poměrně zajímavý projekt, který má za cíl vytvořit jednotný standard pro produkty a zařízení chytré domácnosti. Jeho původní název byl poněkud složitý, Project Connected Home over IP (project CHIP). Nyní ale dostává nový název Matter a má už také své logo.

Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že platforma Matter spojuje společnosti jako jsou Amazon, Apple, Google, Samsung, Ikea, Philips Hue a několik dalších. Tyto společnosti budou v rámci produktů pro chytré domácnosti spolupracovat v jednom otevřeném standardu. Jejich produkty budou mít certifikaci Matter, což usnadní uživatelům orientaci při koupi těchto zařízení. Takto označené produkty pak bude možno ovládat jakýmkoli asistentem, ať už jde o Google Assistant, Amazon Alexa nebo Apple Homekit. Platforma Matter pak bude fungovat na Ethernet Wi-Fi, Thread a Bluetooth Low Energy.

První takto certifikované produkty by se měly objevit už na konci letošního roku. Mělo by jít o žárovky, chytré zásuvky, dveřní zámky, různé senzory, detektory, televize, rolety, termostaty, klimatizace a další. Všechna tato zařízení budou jednoznačně označena logem platformy Matter. Společnost Philips Hue navíc přislíbila, že během roku vydá jednoduchou aktualizaci, díky které budou i její starší zařízení plně kompatibilní s platformou Matter. Tato zařízení ale nemusí být označena logem platformy. Jde tedy o velmi ambiciózní projekt, který by mohl podstatně zjednodušit nastavení inteligentních domácností. Ovšem za předpokladu, že všechny společnosti, které se k platformě připojily budou schopny a ochotny pravidelně vydávat aktualizace software a přidávat své stávající i budoucí produkty do jednotného standardu.