Čerstvé odhalení izraelské firmy Check Point o kritické bezpečnostní chybě v modemech všech čipsetů od Qualcommu lehce otřáslo mobilním světem. Přece jen jde podle odhadů o čipsety zhruba 30 % všech mobilních telefonů na světě. A jen málokdo z uživatelů by asi pozitivně reagoval na možnost zneužití této slabiny a hackery nahrávající jejich hovory nebo procházející jejich textové zprávy. Proto je jasné, že se k situaci obratem vyjadřují tak hlavní postižení z Qualcommu, tak i jednotliví výrobci telefonů.

Třeba Samsung dnes oficiálně potvrdil, že jejich telefony by už měly být v této souvislosti zcela bezpečné. Záplata na tento problém (pod oficiálním katalogovým číslem CVE-2020-11292) je už součástí květnové dokumentace bezpečnostních oprav. Původně tam sice zmínka o této záplatě nebyla, ale firma ji dnes doplnila a podle jejich slov vše průběžně řeší už od ledna. Každopádně by ale poslední květnová aktualizace měla tuto opravu jednoznačně obsahovat a má být k dispozice pro všechny telefony Samsung Galaxy, nezávisle na tom, zda se jedná o high-end nebo low-end.

Podle vyjádření samotných zástupců Qualcommu byly možnosti k aplikování softwarových záplat poskytnuty výrobcům mobilních telefonů už v prosinci. Ale samozřejmě netuší, kolik z nich už tuto opravu aplikovalo na své vlastní softwarové aktualizace. Podobný problém bohužel odhaluje nedostatky fragmentace Androidové platformy, kde je každá firma zodpovědná za implementaci i obecných bezpečnostních záplat. A kritické bezpečnostní chyby nejsou ničím novým, ostatně Check Point jich minulý rok nejen v modemech u Qualcommu našel dalších šest.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.