Čipsety od Qualcommu jsou podle odhadů ve zhruba 30 % telefonů na světě a celkově tak půjde asi o počítání s miliardami. Proto je čerstvé odhalení kritické bezpečnostní chyby v modemech těmito čipsety používaných velmi zásadní. Izraelská bezpečnostní firma Check Point totiž publikovala zprávu o tom, že Mobile Station Modem (neboli modem mobilních telefonů) ve všech čipsetech Qualcommu může být velmi jednoduše napaden a zneužit hackery. Ti by tak získali přístup k vašim zprávám, hlasovým hovorům a dokonce i zámku SIM karty.

Výzkumníci Check Pointu samozřejmě ve své zprávě neuvedli přesné postupy zneužití protokolu modemu, ale podle jejich slov je vše možné provést na dálku a stejně jednoduše, jako je zaslání SMS zprávy. To je poměrně děsivá představa. Firma samozřejmě Qualcomm na tuto bezpečnostní díru hned upozornila (šlo o říjen loňského roku) a tvůrce čipsetů pak podle oficiálního vyjádření v prosinci poskytl výrobcům telefonů záplaty s řešením tohoto problému. Většina z nich totiž vydává vlastní aktualizace systému a vše tak musí projít jejich rukama.

Překvapivě však nejsou žádné informace o vyřešení této bezpečnostní díry (pod katalogovým číslem CVE-2020-11292) v žádném dosavadním bulletinu o Androidových bezpečnostních záplatách. Je samozřejmě teoreticky možné, že Google zapracoval záplaty na tento problém potichu a bez nějakých extra fanfár. Zástupci Qualcommu zmiňují, že by se vše mělo v dokumentaci Androidu objevit v červnovém vydání bulletinu. Uživatelé stejně nic moc dělat nemohou a dá se doporučit jen jako vždy mít v telefonu všechny aktuální dostupné záplaty a bezpečnostní opravy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.