V poslední době nemají fanoušci ohledně cenové politiky velkých značek mnoho důvodů k radosti. V podstatě vždy je novinkový model sice ještě výkonnější, lepší a radostnější, ale také o fous dražší. Cenou útěchy je tak často i malé vítězství při zachování stejné ceny telefonu, jako u předchozí generace. Občas se ale urodí i překvapení, jako je třeba aktuální řada Samsung Galaxy S21, která je napříč spektrem levnější než Galaxy S20. Tedy, ne že by telefony byly levné, ale v porovnání jsou výrazně levnější. A nejvíce je to vidět třeba u špičkového Galaxy S21 Ultra.

Ten odstartoval prodeje s cenovkou 1199 dolarů, což je slušný cenový skok k lepšímu od 1399 dolarů S20 Ultra. To bylo příjemným překvapením, protože se obecně vzhledem k použití dražších procesorů Snapdragon 888 (nebo Exynos 2100 u méně šťastných regionů) sleva zrovna nečekala. Samsung si to ale podle posledního průzkumu agentury Counterpoint mohl dovolit, protože se mu povedlo srazit výrobní náklady o plných 7 % v porovnání  s minulou generací. K tomu ještě snížil počet 5G antén a z balení vyhodil nabíječku, takže se určitě šetřilo. I tak šlo o velmi sympatický cenový krok.

Tedy ne, že by stále Samsung neměl poměrně solidní marže, protože čistě komponenty na S21 Ultra se 12 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti přijdou na zhruba 533 dolarů. Započítat se samozřejmě musí náklady na vývoj, marketing a spousta dalšího, ale i tak to vypadá na slušné zisky. Zajímavý (i když ne zrovna překvapující) je cenový rozdíl výrobních nákladů na variantu s Exynosem oproti Snapdragonu. Tlačení té méně impozantní verze za stejnou cenu tak hned dostane nový rozměr…