V poslední době nemají fanoušci ohledně cenové politiky velkých značek mnoho důvodů k radosti. V podstatě vždy je novinkový model sice ještě výkonnější, lepší a radostnější, ale také o fous dražší. Cenou útěchy je tak často i malé vítězství při zachování stejné ceny telefonu, jako u předchozí generace. Občas se ale urodí i překvapení, jako je třeba aktuální řada Samsung Galaxy S21, která je napříč spektrem levnější než Galaxy S20. Tedy, ne že by telefony byly levné, ale v porovnání jsou výrazně levnější. A nejvíce je to vidět třeba u špičkového Galaxy S21 Ultra.

Ten odstartoval prodeje s cenovkou 1199 dolarů, což je slušný cenový skok k lepšímu od 1399 dolarů S20 Ultra. To bylo příjemným překvapením, protože se obecně vzhledem k použití dražších procesorů Snapdragon 888 (nebo Exynos 2100 u méně šťastných regionů) sleva zrovna nečekala. Samsung si to ale podle posledního průzkumu agentury Counterpoint mohl dovolit, protože se mu povedlo srazit výrobní náklady o plných 7 % v porovnání  s minulou generací. K tomu ještě snížil počet 5G antén a z balení vyhodil nabíječku, takže se určitě šetřilo. I tak šlo o velmi sympatický cenový krok.

Tedy ne, že by stále Samsung neměl poměrně solidní marže, protože čistě komponenty na S21 Ultra se 12 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti přijdou na zhruba 533 dolarů. Započítat se samozřejmě musí náklady na vývoj, marketing a spousta dalšího, ale i tak to vypadá na slušné zisky. Zajímavý (i když ne zrovna překvapující) je cenový rozdíl výrobních nákladů na variantu s Exynosem oproti Snapdragonu. Tlačení té méně impozantní verze za stejnou cenu tak hned dostane nový rozměr…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.