Včera jsme oficiálně slavili Den Země a do popředí tak opět vyplavaly populární ekologická témata a ochrana životního prostředí obecně. S výrobci telefonů si asi nikdo moc ekologii spojovat nebude, protože se k ní dostanou často jen v rámci výmluv při maximalizaci zisku a ždímání zákazníků. Jako třeba Apple & spol. s kontroverzním odstraněním nabíječek z balení. Občas se ale najdou i tací, co to myslí upřímně (!) a třeba taková recyklační kampaň Samsungu je papírově určitě velmi zajímavý projekt.

Bohužel ale včerejší informace korejského tisku odhalily, že úspěšnost této recyklační kampaně je poměrně tristní. K dispozici jsou čísla z roku 2019 a protože projekt běží od roku 2015, tak je k mání už i srovnání. Od roku 2015 tak Samsung podle všeho vybral zpět jen 38 tisíc telefonů, což je zhruba 0.0019 % ze zhruba dvou miliard telefonů Galaxy v oběhu. Rok 2019 se sice může pochlubit 160 % nárůstem, ale jde spíše o cenu útěchy. Pravděpodobně se počítalo s mnohem lepšími výsledky, takže při značně podprůměrných číslech je program asi mediálně nezajímavý.

Recyklace mobilních telefonů je obecně velmi dobrý nápad, protože je při jejich výrobě skoro vždy využito vzácných kovů. Ty jsou dostupné jen v omezeném množství a časem tak logicky musí dojít. Recyklačním procesem je možné jich část dostat nazpět, takže jde určitě o lepší variantu, než telefon vyhodit nebo schovat do šuplíku. Ale většina telefonů má často velmi dlouhou životnost, protože po „morálním zastarání“ velká část uživatelů telefon pošle dál rodině nebo kamarádům. Recyklace tak čeká povětšinou jen ty opravdu extrémně staré kousky.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.