Každý fanoušek moderních technologií se už dávno musel smířit s faktem, že ceny jsou u nás v podstatě vždy výrazně odlišné od těch zahraničních. Samozřejmě v náš neprospěch a to nehovoříme jen o rozdílech mezi hlavními trhy, tedy USA/Evropa/Čína. Něco si na sebe vezme doprava nebo DPH, ale rozdíly jsou často poměrně masivní mezi jednotlivými zeměmi na teoreticky jednotném EU trhu. Chroničtí pesimisté jsou přesvědčeni, že jsme na tom skoro nejhůř na světě a občas mají dokonce i pravdu, například v cenách mobilních služeb.

Ale v cenách elektroniky se těm opravdovým „premiantům“ stále ještě díváme na záda. Dnes se třeba dostal online velmi zajímavý seznam serveru Nukeni s porovnáním cen jablečných produktů poslední generaci napříč státy a kontinenty. Apple přece jen má asi nejširší světovou distribuci a tak je srovnání velmi výmluvné a objektivní. Konkrétně se můžeme přesvědčit o rozdílech v cenách včera představených nových tabletů iPad Pro a celé sestavy aktuální generace telefonů iPhone 12. Nejlépe jsou na tom samozřejmě v USA a Hong Kongu. Ale jak jsme na tom my jako Česká Republika ?

Pokud se podíváme na ceny modelů iPad Pro, tak se v podstatě vždy držíme ve spodní polovině tabulky blíže ke dnu, ale rozdílny nejsou zase až tak zásadní. Oproti třeba takové Brazílii, kde musí být jablečné produkty zákazníkům nabízeny asi s bonusovou cihlou zlata, protože jinak si více než dvojnásobek oproti USA moc nedokážu představit. Mnohem lépe si ale vedeme s telefony, kdy jsme třeba s iPhone 12 Mini a iPhone 12 na pěkném pátém místě. Tedy od konce… Vyšší modely pak o pár příček poskočí nahoru, ale stále jsou nebezpečně na chvostu. Asi náš legendární „specifický“ trh prostě táhne.