Technologický svět momentálně trpí pod knutou fatálního nedostatku čipů v podstatě pro všechno důležité a optimistický výhled je stále v nedohlednu. Nedávno sice analytici předpovídali nápravu ve druhém pololetí letošního roku, ale aktuální zpráva listu South China Morning Post je s tím v ostrém rozporu. Podle ní se nedostatek čipů pořádně protáhne a dají se předpokládat problémy až hluboko do roku 2022. Což pro zákazníka opravdu nejsou zrovna optimistické vyhlídky.

Vše původně začalo v automobilním průmyslu, ale brzy se vše rozšířilo i na ostatní odvětví. A třeba pro grafické karty nebo herní konzole má vše dost fatální následky, protože jejich nedostatek vystřelil ceny do závratných výšin. A telefony jsou bohužel další na řadě a první výrobci už to pomalu začínají přiznávat. Budou nás tak s největší pravděpodobností čekat i zvýšení cen a dostupnosti některých žádaných kousků. Přece jen je drtivá většina trhu závislá v podstatě na dvojici továren (TSMC a Samsung) a žádné zázraky na počkání se nekonají.

Podle čínských novinářů v jádru problému není čistě jen pandemie a vše s ní spojené, ale počátky krize se datují hlouběji do začátku sporu mezi USA a Huawei. Vyhlášené embargo totiž vedlo ke skokovému zvýšení objednávek čínského giganta a hromadění zásob čipů. To pak odstartovalo nekonečnou spirálu, protože nedostatek volných objednávek vedl i konkurenci k podobnému jednání. Výsledky v mobilním průmyslu a nedostatek čipů tak už začínáme pociťovat všichni a podle všeho bude jen hůř. Aneb slovy klasika, lépe již bylo…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.