Návrat taiwanského Mediateku na výsluní mobilních procesorů je v poslední době neoddiskutovatelný a skoro až zázračný. Ještě před pár lety si každý fanda před Mediatekem v telefonu raději uplivnul, ale dnes mají skvělé kousky až do vyšší střední třídy. Samotný high-end jim je sice doposud zapovězen, ale to je především kvůli využívání o fous horšího výrobního procesu. Nejvýkonnější čipy z jejich produkce jsou totiž stále založeny na 6 nm litografii a na rivaly s 5 nm tak ztrácejí už v základu. Ale špitá se, že by tomu tak nemělo být dlouho a firma plánuje dokonce skok na 4 nm.

Informace pocházejí ze zprávy serveru MoneyUDN a Mediatek podle nich bude jedním z prvních s přístupem ke 4 nm a dokonce 3 nm výrobním kapacitám krajanů z TSMC. Pokud by se vše potvrdilo, tak by Mediatek předběhl dokonce rivaly z Qualcommu a Applu, případně v nejhorším případě vyrovnal jejich technologický náskok. A na to by samozřejmě mohli slyšet velké značky zejména čínské provenience, jako OPPO, Vivo nebo Xiaomi. Ostatně všechny už Mediateky využívají v míře větší než hojné, takže proč jim nedat důvěru i s budoucím high-endem ?

Přechod na 4 nm a 3 nm litografie bude opět masivním technologickým skokem, ale očekává se bohužel také skok cenový. Cena high-end 5G čipu by tak se 3 nm litografií mohla poskočit opravdu extrémně, spekuluje se o posunu ze 30-35 dolarů na zhruba 80 dolarů. Kdo by to zaplatil je asi jasné a zákazníkova peněženka zapláče. Ale Mediatek vždy patřil k levnějším alternativám a bude si tak chtít určitě tuto konkurenční výhodu zachovat. No, každopádně je tvrdší konkurence v branži vždy vítána, protože zase o něco popožene pokrok.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.