Značka Xiaomi má ohledně softwarové podpory svých výrobků v branži velmi dobré jméno. Tedy pokud odhlédneme od tragické kapitoly telefonů platformy Android One, na kterou by asi tvůrci rádi zapomněli. Jejich nadstavba MIUI je ale přijímána fanoušky v zásadě velmi pozitivní  a aktualizace jsou časté a dobře zdokumentované. Rychlost adaptace novinek ale v poslední době utrpěla a tak je firma momentálně třeba pod palbou kritiky za absenci nového MIUI 12.5 založeného na Android 11 přímo v základu špičkových modelů Xiaomi Mi 11 Pro / Mi 11 Ultra.

Firma se ale kritice brání, protože podle slov vývojářů byl minulý rok pro evoluci MIUI asi nejnáročnější v historii. Změny byly asi nejradikálnější od dob MIUI V5 a vše se tak bohužel protáhlo nad jejich očekávání. Adaptace MIUI pro nový Android 11 je prý extrémně náročná a složitá a jde o zatím největší oříšek pro celý tým. Proto dostaly aktualizace systému zpoždění a i vlajkové modely si budou muset počkat na OTA update na MIUI 12.5. To asi netrpěliví fanoušci moc nechtějí slyšet, ale vysvětlení ve své podstatě dává smysl.

Podle Xiaomi je jedním z nejnáročnějších aspektů nového systému například kontrola spotřeby, která zahrnuje hned několik rovin optimalizace. A často je nutné pracovat přímo s konkrétními výrobci hardwaru na optimalizacích přímo pro MIUI. Uspěchat tuto oblast není vždy zrovna záhodno, jak se momentálně přesvědčili třeba OnePlus  u aktuálních vlajkových lodí OP9 Pro. Vývojáři Xiaomi ale slibují, že se vše zdárně blíží ke konci a čekání na zásadní generační aktualizaci by už nemělo trvat dlouho.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.