V pondělí jsme se dočkali oznámení finálního zatažení opony mobilní divize korejského LG, takže je jasné, že pád se nevyjímá ani v minulosti nedotknutelným jménům. Ostatně taková Nokia by o tom mohla vyprávět… Každopádně konec telefonů LG znovu rozproudil debatu o tom, kdo bude další na řadě. Produkce mobilních telefonů je momentálně pevně v rukou hrstky značek a ty s menším tržním podílem jen stěží přežívají. Jako první na ráně se tak podle většiny analytiků nachází taiwanský velikán minulosti v podobě HTC.

Ostatně HTC už poměrně nedávno přežili vlastní smrt, protože v roce 2018 Google za 1.1 miliardy dolarů odkoupil jejich kompletní designový tým pro telefony. A samozřejmě je hned uplatnil při tvorbě svých modelů řady Pixel. Navzdory tomu a předpovídaným černým scénářům se HTC nepoložili, ale dokonce stále produkují telefony. Samozřejmě ne v podobných obřích objemech jako v minulosti, ale i tak třeba nedávno vydali kousky jako U20 5G nebo Desire 21 Pro 5G. Sice je pod drtivým tlakem konkurence Xiaomi a OPPO na domácím trhu museli hned prodávat se slevou, ale i tak se drží.

Otázkou ale zůstává, jak to dlouho zvládnou pokrývat finančně. Komerční výsledky nejsou růžové už od druhého kvartálu roku 2015 a ani loni to nebylo o moc lepší. Ztráta zhruba 46 milionů dolarů za poslední čtvrtletí stále nesahá gigantickým „sekerám“ LG ani po kotníky, ale i tak nic ke slavení. Na druhou stranu šlo o drobný pokrok, protože rok zpátky vykázali ztrátu 77 milionů dolarů. Před pár dny ale oficiálně potvrdili plány na vydání hned několika 5G telefonů ve druhém čtvrtletí letošního roku, takže na první pohled se konec nechystá. Ale LG přece měli také celou řadu velkých plánů do budoucna…