Hodnocení recenzenta

Doslova na vlastní zuby jsem si mohla vyzkoušet novinkový sonický kartáček Oclean X Pro Elite. Vzhledem k tomu, že jsem doposud používala kartáček klasický, bylo první čištění poněkud nepříjemné. Zvyknout si na sonický kartáček ale netrvá dlouho a prvotní nepříjemné pocity vystřídá pocit dokonale vyčištěných zubů. Velkým plusem je i dostatečně velký dotykový displej, na kterém se dají jednoduše nastavit všechny potřebné funkce a režimy.

9
x/10

Je to asi poprvé, co nám do redakce na recenzi dorazil lifestylový produkt. Sonický zubní kartáček totiž můžeme mezi takové produkty směle zařadit. Navíc pokud stejně jako já stále uvažujete, zda si jej pořídit a přejít tak z osvědčené klasiky na moderní technologie, je to dobrá možnost si prověřit co sonický kartáček umí. Na trhu je v dnešní době celá řada těchto chytrých kartáčků, které se ale liší svými funkcemi a hlavně cenou. My dnes budeme prověřovat nejnovější model sonického kartáčku značky Ocleane. Ta patří už nějakou dobu mezi etablované výrobce a její zubní kartáčky se vyznačují relativně dobrým poměrem cena/výkon. Jaké funkce a možnosti jejich kartáčky nabízí přiblíží dnešní recenze Oclean X Pro Elite.

Recenze Oclean X Pro Elite – balení

Ještě před tím, než se podíváme na balení sonického zubního kartáčku Oclean X Pro Elite je potřeba říci, že jde o poslední model řady X Pro. Kartáček se na trh dostal doslova před pár dny a podle výrobce by měl mít vylepšený design za použití nových materiálů. Mělo by tedy jít o jakousi vlajkovou loď mezi zubními kartáčky. Samozřejmě může jen jít o marketingová provolání, ale pro uživatele je důležité to, jak kartáček funguje v reálné praxi.

Recenze Oclean X Pro Elite

Takže jak je kartáček zabalen? Jednoduše a přesto stylově. Krabice má o pár tónů tmavší šedou barvu než samotný kartáček. Na její čelní straně je fotka kartáčku. Na spodní straně dole je výpis hlavních parametrů, adresa výrobce, odkazy na jeho internetové stránky, odkaz pro stažení aplikace a výčet certifikací, které tento produkt má. V horní části jsou pak inkonky hlavních parametrů.

Po vysunutí vnitřního dílu krabice se objeví plastová vanička, ve které je uložen kartáček a bezdrátová nabíječka, ovšem bez USB adaptéru do sítě. Součástí balení je i magnetická úchytka, kterou lze přilepit na kachličky v koupelně a kartáček na ni uložit. V krabici je i jednoduchý manuál v několika jazykových mutacích. Češtinu ale mezi nimi nenajdeme. Stejně tak v balení nenajdeme ani cestovní pouzdro nebo náhradní hlavice. Ty je však možno aktuálně v rámci promo akce při koupi kartáčku získat zdarma, nebo si je dokoupit.

Recenze Oclean X Pro Elite – design

Design samotného těla kartáčku je klasický a ono se toho asi nic moc navíc vymyslet nedá. Tělo tvoří dvě části, a to ta za kterou uživatel kartáček při čištění zubů držíte a hlavice se štětinami, která je odnímatelná. U tohoto kartáčku však výrobce přidal na tělo i dostatečně velký barevný dotykový LCD displej. V jeho spodní části je uloženo fyzické tlačítko pro potvrzení vybraného nastavení a spuštění samotného čištění. Díky displeji je možno kartáček kompletně nastavit a ovládat. Povrchová úprava těla, kterou výrobce nazval Frosted Stone, brání vyklouznutí kartáčku z ruky.

Recenze Oclean X Pro Elite

Odnímatelná hlavice má relativně malou čistící plochu, ale právě díky ní se snadno dostanete až k zadním stoličkám. Štětiny na hlavici mají speciální uskupení DuPont Diamond. Rozložením připomínají tvar diamantu a právě díky tomu lépe vyčistí i hůře dostupné plochy stoliček a také mezizubní prostory. Výrobce uvádí, že efektivnost čištění je až o 15 % vyšší než u kartáčků, které mají válcovité štětiny. Na spodní straně hlavice jsou silikonové výstupky ve tvaru soustředné elipsy, které se hodí pro očištění jazyka.

Recenze Oclean X Pro Elite

Recenze Oclean X Pro Elite – baterie

Ve výčtu parametrů začneme asi tím nejpodstatnějším, a to je kapacita a výdrž baterie. Výrobce udává, že akumulátor má 800 mAh. Výdrž baterie je skutečně dlouhá. Při pravidelném dvouminutové čištění dvakrát za den by měla vydržet až 35 dní. A to mohu směle potvrdit. Kartáček jsem testovala 14 dní. Používala jsem jej dvakrát denně, vyzkoušela jsem všechny čistící režimy a délku jednoho čištění jsem si nastavila na 3 minuty. Za tuto dobu se baterie stále tváří jako plně nabitá. Takže si troufnu tvrdit, že by mohla vydržet i déle než oněch 35 dnů, které deklaruje výrobce.

Recenze Oclean X Pro Elite

Oclean X Pro Elite by měl být navíc světově prvním sonickým kartáčkem, který lze nabíjet pomocí technologie Qi. Pro nabití můžete tedy použit přibalenou nabíječku, nebo v podstatě jakoukoli bezdrátovou nabíječku, která Qi podporuje. S originální nabíječkou trvá nabití z nuly na 100 % zhruba 3,5 hodiny.

Recenze Oclean X Pro Elite – dotykový displej

Barevný dotykový LCD displeje patří k velmi zajímavým vychytávkám tohoto kartáčku. V řadě Oclean X Pro sice není úplnou novinkou, ale konkrétně u tohoto modelu by měl být vylepšen. Měl by mít vyšší jas, sytější barvy a lepší čitelnost. To mohu potvrdit, protože i bez brýlí jsem byla schopna displej pohodlně ovládat. I ovládání je naprosto jednoduché. Obrazovka se probudí sama už při nepatrném pohybu kartáčku. Není tedy potřeba mačkat ovládací tlačítko, které je uloženo ve spodní části displeje.

Recenze Oclean X Pro Elite

Pokud jste zvyklí pracovat s dotykovým displejem telefonu, okamžitě pochopíte ovládání i této malé obrazovky kartáčku. Swipováním nahoru a nebo dolů se posunujete k jednotlivým položkám a jejich výběr potvrdíte stisknutím tlačítka. Myslím si, že i už mírně odrostlejší děti a nebo i starší uživatelé velice rychle pochopí, jak si kartáček nastavit. Všechna potřebná nastavení totiž displej zobrazí, takže pokud vyloženě nechcete, nemusíte si stahovat do telefonu aplikaci a u čištění zubů používat i telefon.

Recenze Oclean X Pro Elite

Navíc po ukončení čištění se na displeji zobrazí i jednoduchá grafika, ze které vyčtete, které části čelisti jste při čištění opominuli a nebo je vyčistili málo. Tady ale musím přiznat, že na mě je zobrazení grafiky poměrně krátké. U obrázku čelisti se také objeví vaše skóre čištění a čas, jak dlouho jste si zuby čistili. Tato data se v grafice zobrazují díky zabudovanému šestiosému gyroskopu, který monitoruje pohyb ruky při čištění zubů.

Recenze Oclean X Pro Elite – další parametry

Další parametry kartáčku si jen v rychlosti shrneme, abychom v další kapitole mohli přejít k jednotlivým funkcím. Důležitým parametrem je certifikace IPX7. To tedy znamená, že kartáček odolá stříkající vodě a lze jej bez problémů opláchnout pod tekoucí vodou bez toho, aby jej to nějak poškodilo. Hlavici je při oplachování vhodné sundat z těla kartáčku a nasadit ji až po oschnutí. Samostatně se dá pod tekoucí vodou opláchnout i tělo kartáčku.

Za zmínku stojí i použití technologie aktivního potlačení hluku WhisperClean 2.0, která snížila hlučnost kartáčku. Hladina hluku by neměla překročit 45 dB. Samozřejmě bavíme se o hladině hluku, kterou kartáček šíří do okolí. Pokud ale se sonickým kartáčkem stejně jako já začínáte, možná vás také překvapí, že zvuk a vibrace, které kartáček vydává vám v ústech budou zpočátku nepříjemně rezonovat. Ale jde jen o zvyk. Mně osobně trvalo asi týden, než jsem si na určitou hladinu zvuku zvykla a neměla nepříjemný pocit, že mi vypadají zuby. Zda je tento kartáček méně hlučný než ostatní, bohužel, nemohu a nemá s čím porovnat. Klasický kartáček přece jen zvuk ani vibrace nevydává.

Pokud si potrpíte na statistiky a přesná hodnocení, můžete si také stáhnout aplikaci Oclean. V ní by se měly zobrazovat všechny informace o čištění zubů a dá se tu také nastavit váš osobní režim čištění. K dispozici je tu i 20 plánu pro čištění zubů. Po stažení aplikace by se měl kartáček automaticky s telefonem spárovat. Mně se to ale nepovedlo a když jsem se dívala, jak aplikaci hodnotí další uživatelé, tak většina z nich měla podobnou zkušenost a celkové hodnocení aplikace je poměrně dost nízké. Každopádně kartáček funguje naprosto spolehlivě i bez této aplikace.

Recenze Oclean X Pro Elite – funkce a nastavení

V této kapitole se podrobněji podíváme na jednotlivé funkce a nastavení. Vše lze pohodlně zobrazit a nastavit na displeji. Troufám si tvrdit, že nastavení funkcí a režimů je natolik jednoduché a intuitivní, že to musí zvládnout opravdu každý.

Displej se automaticky probudí ve chvíli, kdy kartáčkem i jen minimálně pohnete. Naskočí úvodní obrazovka s časem. Ten ale musíte aktualizovat spárováním s aplikací v telefonu. Ovšem i když čas nemáte aktualizovaný, všechny funkce běží naprosto normálně. Krátce po úvodní obrazovce naskočí oznámení o režimu, který máte momentálně nastavený, dále info o nastavené intenzitě čištění a také ikonka o stavu nabití baterie. Z této obrazovky se swipováním nahoru dostanete k nabídce jednotlivých funkcí. Jsou to v tomto pořadí položky „Režimy“, „Intenzita“, „Délka čištění“ a „Informace o kartáčku“.

Režimy

Pro nastavení této položky je potřeba ji potvrdit tlačítkem. Poté se otevře nabídka jednotlivých režimů, kterými jsou „Čištění“, „Citlivý“ „Masáž“ a „Bělení“. Režim, který chceme použít potvrdíme tlačítkem. Při potvrzení se na displeji objeví zatržítko a kartáček krátce zavibruje.

Intenzita

Dále si nastavíme intenzitu námi vybraného režimu. Swipnutím dolů se dostaneme na položku „Intenzita“, potvrdíme tlačítkem a tahem nahoru nebo dolů si vybereme intenzitu s jakou budeme chtít čištění zubů provádět. U jednotlivých režimů je nastavení intenzity různé. V režimu „Čištění“ si můžeme vybrat od 1 až do 32. U dalších režimů se intenzita pohybuje od 1 po 3, respektive 4. K intenzitě u režimu „Čištění“ bych po své první zkušenosti se sonickým kartáčkem asi doporučila začít na nižší hodnotě a postupně ji zvyšovat. Pokud si jako já zvolíte u vůbec prvního čištění zubů vysokou intenzitu, mohlo by vás to odradit od dalšího používání. Na poprvé je vysoká intenzita skutečně hodně nepříjemná.

Délka čištění

Délka čištění se dá u všech režimů nastavit na 2 minuty, 2,30 minuty a nebo na 3 minuty. Jakou délku čištění si zvolíte záleží na vás. Ovšem opět musím říci, že pokud stejně jako já se sonickým kartáčkem začínáte, mohla by se vám zdát doporučovaná délka 2 minuty krátká. Osobně jsem měla pocit, že si za ty dvě minuty prostě zuby nestihnu vyčistit pořádně, takže jsem si po dvou dnech nastavila délku na 3 minuty a u té jsem už zůstala. Ale například u režimu „Bělení“ mi 2 minuty naprosto stačily. Je to zkrátka a dobře individuální.

Recenze Oclean X Pro Elite – závěr

Na závěr recenze bych si dovolila stručně shrnout mé zkušenosti ze čtrnácti denního používání sonického kartáčku Oclean X Pro Elite. O pořízení sonického kartáčku jsem dlouho uvažovala, ale neměla odvahu utratit velké peníze za něco, co mi třeba ve finále nebude vyhovovat. Takže vyzkoušet si jeden z nejlepších sonických kartáčku na trhu pro mě byla velká výzva.

A musím říci, že i po prvním týdnu, kdy jsem si čištění zubů protrpěla, bych si tento kartáček pořídila. Je to jednoznačně o zvyku. Čištění klasickým kartáčkem je prostě jiné. A proto se sonický kartáček člověk musí naučit používat. Zvyknout si na jeho, zpočátku pro mě hodně nepříjemný zvuk, drnčení zubů při čištění a následně i poněkud vyšší citlivost zubů. Když si na toto vše zvyknete, a netrvá to dlouho, oceníte opravdu dokonalé vyčištěné zuby. To bylo alespoň pro mě příjemným překvapením.

Taky jsem si potřebovala vyzkoušet všechny režimy a nastavit si u nich intenzitu, která mi vyhovovala. Kartáček si pak už vaše veškerá nastavení nastavení pamatuje. Když se mi podařilo zvládnout prvotní nekomfortní pocit, nelituji, že jsem si jej mohla vyzkoušet.  Snad jako jediné k čemu bych měla malou výtku je špatná funkčnost aplikace, se kterou se mi kartáček nepodařilo spárovat. A možná bych v balení uvítala i cestovní pouzdro a náhradní hlavy, ale to je opravdu zanedbatelná drobnost. Navíc novinkový kartáček Oclean X Pro Elite má skutečně velmi dobrý poměr cena/výkon. Na stránkách značky Oclean je aktuálně nabízen za zaváděcí cenu 59,99 dolaru. Jde totiž o žhavou novinku. Tímto děkujeme značce Oclean za možnost vyzkoušet si novinkový kartáček Oclean X Pro Elite doslova na vlastní zuby.