Očekávané se stalo skutkem a korejský gigant LG tak včera opravdu oficiálně potvrdil nemilou zprávu pro všechny fandy mobilního průmyslu. Firma totiž s definitivní platností končí s vývojem a výrobou vlastních telefonů a uzavírá svoji mobilní divizi. Ta byl už dlouhé roky extrémně ztrátová a šéfy obřího koncernu tak přestalo bavit vše dotovat z jiných, mnohem úspěšnějších oddělení. Nepůjde o uzavření ze dne na den a vše bude postupně gradovat až k finálnímu opuštění trhu 31. července.

Do té doby se tak jejich telefony budou stále prodávat a firma slíbila i pokračující podporu pro majitele stávajících telefonů. To se ale bude lišit podle jednotlivých trhů a regionů. Německé zastoupení LG tak například minulý měsíc potvrdilo aktualizace na Android 11, pro modely jako LG Velvet 4G, Velvet 5G, G8X, G8S, Wing, K52 nebo K42. Firma se hodlá více soustředit na chytré produkty v jiných odvětvích, zejména pak například na komponenty pro elektroauta, robotiku nebo umělou inteligenci. Patenty související s mobilní divizí si pravděpodobně ponechají a využijí je v budoucnu třeba u 6G produktů.

Dlouhá léta služeb

Mobilní divize LG má za sebou poměrně pohnutou historii, která se datuje plných 26 let do minulosti. V roce 1995 se nám sice o reálných mobilních telefonech ani nesnilo, ale LG už na všem pracovali. V roce 2008 tak prodeje jejich telefonů překonaly hranici 100 milionů a v roce 2013 se vyšplhali až na třetí místo žebříčku výrobců, hned za Samsung a Apple. To byl pravděpodobně nejzářnější moment mobilní divize LG, protože její pád započal někdy kolem roku 2015. Například v roce 2017 už se jejich prodeje propadly až na 13.9 milionů kusů. A po závratných 23 kvartálech v červených číslech pak letos následuje konec.

Odchází tak další z legendárních jmen minulosti, i když jak už nás přesvědčila před pár lety třeba Nokia, tak nemusí jít o konec navždy. Pro fanoušky je v souvislosti se zavřením mobilní divize nemilé hlavně ukončení vývoje velmi nadějného LG Rollable. A samozřejmě stávající majitelé telefonů LG si nemohou být jisti žádnou dlouhodobou softwarovou podporou, navzdory slibům. Takže smekněte klobouky, další velikán dává sbohem…