Tak jsme se úspěšně přehoupli do druhého čtvrtletí letošního roku a nutno dodat, že to první bylo na nové telefony opravdu extrémně bohaté. Dočkali se fanoušci mnoha velkých značek a vlajkové modely si tak asi na pár příštích měsíců dají lehkou pauzu. Možná ale budou brzy potěšeni fanoušci čistých Androidů přímo od zdroje, protože se spekuluje o brzkém příchodu Google Pixel 5A. Ten by měl teoreticky dorazit během příští Google I/O akce ohledně Androidu 12. Mnohem zajímavější novinky z tábora amerického giganta ale dnes přinesl server 9to5Google a týkají se možného Pixel 6.

Příští plná generace vlastních telefonů Google totiž možná chystá jedno překvapení. Poprvé by ji totiž mohl pohánět čipset vlastní produkce a vše nasvědčuje tomu, že Snapdragony opravdu dostanou košem. Ostatně spekulace o vývoji vlastních čipů Googlem se datují do začátku roku 2020, kdy se dostaly na internet informace o spolupráci se Samsungem. Tyto čipy označené jako Whitechapel, nebo interně jako GS101 by se tak měly dočkal debutu právě s uvedením řady Pixel 6 na trh. Zákulisní informace navíc vypadají poměrně věrohodní.

Označení GS101 je zkratkou „Google Silicon“ a v rozpitvaném kódu aplikace Google Camera byly najity i zmínky o platformě „Slider“. O té je řeč ale i ve spojitosti s procesory Exynos od Samsungu, takže je velmi pravděpodobné, že architektura čipů Whitechapel bude založena právě na Exynosech. Odborníci z XDA Developers tipují, že by výkon GS101 měl být zhruba na úrovni moderních Snapdragonů řady 7xx a půjde o 5 nm litografii. To by zapadalo do dlouhodobé strategie Googlu, protože Pixely nikdy neměly zcela high-end ambice a vybavení.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.