Odolné telefony s certifikacemi IP68/IP69K mají své nezastupitelné místo na trhu a celou vlastní kategorii. Drtivá většina z nich je ale stavěná jako tank a na líbivý design už nezbývá moc místa. Stejně tak výbavou povětšinou nepatří zrovna do high-endu, protože je důraz kladen i na výdrž baterie a cenu. To vše se zrovna neslučuje o obrázkem moderního vlajkového modelu telefonu, ale i tak si certifikace IP68 pomalu klestí cestu do stále většího počtu high-end telefonů. Jde o reálnou odpověď požadavkům zákazníků, nebo jen na další marketingový tah ?

Na tuto otázku se pokusila odpověď anketa na serveru AndroidAuthority, kde se čtenářů zeptali, zda telefon opravdu potřebuje vodotěsnou certifikaci. A výsledky jsou poměrně zajímavé. Plných 33.94 % označilo vodotěsnou za nutnou vlastnost pro nákup vlajkového telefonu a 24.11 % je jedním z hlavních kritérií při výběru. Dalších 24.11 % to sice nutně nevyžaduje, ale jde o příjemný a šikovný bonus. Pouhých 7.05 5 čtenářů pak voděodolná certifikace vůbec nezajímá. Jak by asi podobný průzkum dopadl u nás ? Troufnu si říct, že by asi takovou popularita tento parametr neměl.

Stále více značek ale na certifikace IP68 klade důraz a jen v posledních měsících jsme měli možnost vidět celou řadu velkých jmen s touto výbavou. Ať už hovoříme o OnePlus 9 Pro, OPPO Find X3 Pro, Xiaomi Mi 11 Ultra nebo samozřejmě rodině telefonů Samsung Galaxy S21. Na druhou stranu nepatří zrovna k všeobecně známým faktům, že navzdory voděodolné certifikaci drtivá většina výrobců stále neuznává poškození tekutinou jako legitimní důvod k reklamaci. Takže bych rozhodně neplánoval se s vaším novým super drahým high-end telefonem třeba potápět.