Odesílání pořádné porce dat vašimi telefony směrem k tvůrcům operačních systémů není žádnou novinkou. Ostatně jak Google, tak i Apple si na sběru informací založili z velké části i živnost a do určité míry lze vše chápat. Vylepšování systému a feedback je samozřejmě velmi důležitý, stejně jako hlášení chyb a nedostatků. Realitou ale zůstává, že se odesílá mnohonásobně více než jen to a uživatel má nad celým procesem zcela nulovou kontrolu. Může tak jen nečinně přihlížet, jak jsou často i velmi citlivá data denně „futrována“ na servery nadnárodních korporací.

Podrobněji se na celý problém v poslední době podíval třeba výzkumník Douglas Leith z Trinity College v Irsku a podle serveru Arstechnica jsou zjištění dost neslavná. Oba hlavní mobilní systémy podle něj odesílají telemetrická data i pokud zařízení uživatel nepoužívá a dokonce i pokud výslovně v nastavení soukromí pokročilý sběr dat zakázal. A nejde zrovna o žádná nevinná data, protože  zahrnují například přesnou polohu (iOS), IP adresu zařízení (Android), MAC adresu zařízení (Android) nebo třeba MAC adresy blízkých Wi-Fi zařízení (iOS). To vše kromě klasik jako číslo, IMEI a podobně.

V průměru prý dojde ke spojení s mateřským serverem zhruba každé 4.5 minuty a odeslaná data denně hezky rostou. A Android si podle pana výzkumníka bere až 20x tolik co iOS, protože každých 12 hodin odešle zhruba 1 MB dat oproti 52 KB u iOS. Například v USA se tak za půl dne uloží zhruba 1.3TB uživatelských dat. A to se počítají čistě jen nativní systémové aplikace. Google se prostřednictvím tiskového mluvčího proti závěrům výzkumu ohradil, protože je prý celá metodika zavádějící a nepřesná. Každopádně jde o velmi zajímavý článek, který určitě doporučuji k přečtení.