Poslední rok a s ním spojená globální pandemie koronaviru měl devastující účinky na technologický sektor. Reálné dopady začínáme pociťovat až nyní a nejzásadnější dopady má hlavně kritický nedostatek polovodičů. Čipů je prostě málo a něco by o tom určitě mohli vykládat všichni nešťastníci čekající na Playstation 5, případně novou generaci počítačových grafik AMD nebo nVidie. Ceny i těch starších vystřelily do zcela absurdních rovin a pravděpodobně bude ještě hůře. Podle posledních zpráv totiž podraží třeba i notebooky obřích značek Acer a ASUS.

Na vině nedostatku některé elektroniky je kromě výroby čipů také výrazně zvýšená poptávka například právě po noteboocích a tabletech. Zapříčiněná samozřejmě opět pandemií, protože home office a domácí výuka si vyžadují pořádnou porci technologického vybavení. Podle oficiálních údajů tak například taiwanské firmy dominující notebookovému trhu jako Acer nebo ASUS nejsou schopny momentálně pokrýt až zhruba 25 % poptávky. A podle všeho se nedostatek protáhne ještě výrazně déle než se čekalo, minimálně až někam do podzimních měsíců.

Šéfové ASUS a Acer tak pro druhé čtvrtletí letošního roku vyhlásili plánované plošné zdražení svých notebooků o zhruba 10 %. Zvýšení ceny má odrážet nárůst cen jednotlivých komponent, který je realitou už poměrně dlouho. Právě u notebooků si zákazníci v posledních letech zvykli na neustále padající ceny i špičkově vybavených modelů, ale to je asi už jen hudbou minulosti. Letos bude asi pro nákupy skoro veškerých technologií velmi krušné období. Telefony se zatím drží, i když za poslední rok ceny high-end modelů také vystřelily do dříve netušených výšin. Inu, zajímavé časy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.