Střední třída procesorů SD7xx od Qualcommu se konečně dnes dočkala nového člena a že už bylo načase. Jejich nadvládu v high-end kategorii zatím ještě nikdo příliš nevyzval, ale ve střední třídě už začali lehce ztrácet. Proto jsme se v poslední době dočkali novinek jako Snapdragony 870 nebo 860, ale o u těch šlo vždy v podstatě o přeznačené starší high-end kusy. Čistá klasická střední třída tak dorazila až dnes a jejím zástupcem je Snapdragon 780G. Ten by si měl najít cestu do levnějším 5G telefonů a nabídnout velmi pokročilý výkon i parametry.

Snapdragon 780G je prvním čipsetem střední třídy, který je založen na moderní 5 nm litografii. Disponuje osmi-jádrovým procesorem  s dvojicí jader ARM Cortex-A78 taktovaných na 2.4 GHz a hned šesticí Cortex-A55 na 1.8 GHz. Výroby čipsetu se zhostí Samsung a dočkáme se podpory LPDDR4 RAM a hlavně nové grafiky Adreno 642, která podporuje i aktualizace svých driverů pomocí OTA. Novinkou je také nový ISP Spectra 570 pro zpracování fotografií a zhruba dvojnásobný AI výkon oproti Snapdragonu 765G. Zapomenout nesmíme ani na modem X53 s podporou 5G, případně Bluetoth 5.2 nebo Wi-Fi 6E.

Vůbec prvním telefonem vybaveným touto novinkou by se mělo stát Xiaomi Mi 11 Lite, které s největší pravděpodobností spatří světlo světa už příští týden. Tedy konkrétně 29. března na velké představovačce firmy. Jde o další důkaz velmi úzké spolupráce Qualcommu a Xiaomi, protože první dávky těchto čipsetů půjdou exkluzivně právě čínské firmě. Pro ostatní výrobce by se pak měl čipset uvolnit někdy v průběhu druhého pololetí. Pokud bude stejně populární, jako jeho předchůdce SD765G, tak jich určitě bude opravdu hodně.