Mobilní divize čínského Huawei už je velmi dlouhé v obřích problémech způsobených americkým embargem a sankcemi. Úder přišel přesně v okamžiku, kdy se firma chystala vystoupat na samotnou špici výrobců telefonů a od té doby následuje jen strmý pád. Největší pesimisté dokonce hovoří o klinické smrti celé mobilní divize, protože Huawei ztratil přístup k výrobním možnostem pro své procesory Kirin. Ty se vyráběly v továrnách taiwanského TSMC, které také zasáhl americký zákaz. Dnes se ale vynořily zprávy, že by nový Kirin 9000L mohl vyrábět korejský Samsung.

Huawei se v následujících dnech chystá tento nový procesor oficiálně představit a Kirin 9000L by měl být ještě o fous odlehčenější variantou špičkových Kirinů 9000 a 9000E. V zásadě má ale stále jít o moderní 5G čip vyráběný 5nm EUV procesem a škrty ve výbavě tak nejsou nijak hrozné. Snížit by se měly takty jader Cortex-A77 na 2.86 GHz (původně měly 3.13 GHz), počet jader grafiky na 18 (Kirin 9000 má 24 jader a 9000E pak 22 jader), případně NPU čip by měl jen jedno jediné jádro. Stále by tak šlo o velmi výkonný čip pro vyšší střední třídu a spekuluje se například o použití pro řadu Nova 9.

Mnohem zajímavější informací je ale spekulace o možném využití výrobních kapacit Samsungu. Korejský gigant spolu s TSMC disponuje možnostmi 5 nm výroby čipů, ale s největší pravděpodobností jejich továrna využívá některé ze „zakázaných“ amerických technologií. K obchodním transakcím s Huawei by tak firma stále potřebovala speciální licenci od americké vlády. Z posledních zpráv o dohodě Samsungu s Huawei o výrobě Kirin 9000L tak není jasné, zda už bylo o podobnou licenci úspěšně zažádáno, nebo zda se jedná jen o teoretickou možnost. Na první pohled vše totiž vypadá až moc jednoduše a optimisticky…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.