Čínské Xiaomi se dočkalo prvního velmi výrazného vítězství v kauze umístění na černou listinu amerického ministerstva obrany. Tam byli nedávno umístěni americkou vládou za údajné návaznosti na čínskou armádu, i když nedávná reportáž deníku Wall Street Journal hovořila o trochu jiných důvodech. Podle ní jedním z hlavních důvodů a důkazů nekalostí Xiaomi bylo udělení ceny „výjimečného budovatele socialismu“ pro šéfa firmy. Žaloba z čínské strany na toto jednání tak logicky následovala skoro okamžitě.

A podle všeho k ní měli velmi dobrý důvod, protože soudce oblastního soudu ve Washingtonu Rudolph Contreras jednoznačně rozhodl v jejich prospěch. Podle jeho rozhodnutí se Xiaomi nedostalo spravedlivého procesu a je také velmi pravděpodobné, že ve finále vyhrají celý spor. Obratem také vydal příkaz k urychlené nápravě, čímž opět otevřel možnost pro americké investory obchodovat s akciemi Xiaomi. Umístění na černou listinu amerického ministerstva obrany totiž přikazovalo americkým firmám a jednotlivcům zbavit se investic a podílů v čínské firmě.

Xiaomi ale hodlají v soudních sporech pokračovat a dosáhnout oficiálního prohlášení jejich vazeb na čínskou armádu jako nepodložených a celé embargo jako nezákonné. Nahrává tomu i komentář již zmíněného amerického soudce, který doslova prohlásil, že je velmi skeptický k možnosti, že by v této konkrétní kauze byly ohroženy státní bezpečnostní zájmy.