Americko-čínská obchodní válka probíhá už nějaký ten pátek a jednou z nejvíce zasažených firem je určitě technologický gigant Huawei. Jejich dominance na trhu s telefony dostala původně vážný zásah ztrátou přístupu ke službám Google, ale to hlavní mělo ještě přijít. Loni na podzim totiž americká vláda ještě výrazně utáhla šrouby a zakázala dodávky v podstatě veškerých komponent s příměsí amerických technologií, což mělo (a stále má) zničující dopad zejména na produkci čipsetů Kirin. Na ty totiž mělo kapacity jen taiwanské TSMC a těch se zmíněné embargo také dotýká.

Nenapravitelní optimisté věřili v možnou změnu v rámci výměny garnitury po amerických volbách. Přece jen celou kauzou netrpí jen Huawei, ale i obří americké firmy počítají ztráty v miliardách dolarů. Protože Huawei přece jen patřil k největším zákazníkům na trhu. Naděje na uklidnění situace ale neměly dlouhého trvání, protože tento týden vstoupila v platnost ještě přísnější pravidla pro obdržení licence pro obchody s Huawei. Nové restrikce se týkají součástek pro výrobu 5G produktů a zahrnují širokou škálu polovodičů, antén nebo baterií.

Bidenův kabinet tak evidentně hodlá pokračovat v tvrdé linii, která má ostatně širokou podporu u amerických politiků na obou stranách barikády. Podle serveru Bloomberg se dá čekat možný posun v celé věci během americko-čínského setkání ministrů zahraničních věcí na Aljašce příští týden, ale optimismus už drží opravdu jen málokoho. Huawei tak má před sebou poměrně černé výhledy, protože některé navzdory urputné snaze o technologickou nezávislost jim stále ještě schází spousta nenahraditelných zdrojů.